biuropolska@walmag.cz   +48 607 853 460

Porównanie mocowania mechanicznego i magnetycznego w produkcji: zalety/wady obu metod


10.12.2021

Podczas frezowania lub obróbki innego typu, konieczne jest szybkie, mocne i bardzo precyzyjne zamocowanie obrabianego przedmiotu. Tradycyjne mocowanie mechaniczne za pomocą imadła jest stosunkowo tanią i prostą metodą o dużej sile mocowania.  Z kolei mocowanie za pomocą magnesu jest szybsze, zapobiega drganiom i eliminuje ryzyko odkształcenia obrabianego przedmiotu. Na co się zdecydować?

Czego potrzeba do bezpiecznego mocowania obrabianych przedmiotów

W przypadku mocowania półproduktów przeznaczonych do frezowania lub obróbki innego typu najczęściej potrzeba, by

  • nastąpiło mocne i sztywne zamocowanie, które niezawodnie zapobiegnie drganiom lub ruchowi obrabianego przedmiotu,
  • obrabiany przedmiot znajdował się w precyzyjnej pozycji względem narzędzia roboczego,
  • nie nastąpiło odkształcenie obrabianego przedmiotu wskutek zamocowania,
  • zamocowanie i wyjęcie obrabianego przedmiotu przez obsługę trwało jak najkrócej,
  • następowało szybkie odprowadzanie wiórów i odpływ płynu chłodniczego,
  • można było poddać obrabiany przedmiot w dowolnej chwili ponownemu pomiarowi.

 

 


Mocowanie na pionowej płycie roboczej za pomocą zacisków.

Mocowanie mechaniczne: zalety i wady

Wiele firm produkcyjnych nadal polega na tradycyjnym mocowaniu mechanicznym, w którym obsługa zabezpiecza obrabiany przedmiot za pomocą imadła lub zacisków. Narzędzia te znane są niemal wszystkim z warsztatu lub garażu, chodzi o prosty, łatwo dostępny i tani sposób o dużej sile mocowania.

 Jednak mocowanie mechaniczne ma również wady. Ponieważ obrabiany przedmiot nie jest zamocowany z taką samą siłą na całym jego obwodzie, dalej od szczęk imadła występować mogą drgania (zwłaszcza w przypadku większych obrabianych przedmiotów o nieregularnych kształtach). Czasami dochodzi nawet do przesunięcia lub poluzowania produktu. W lepszym wypadku oznacza to, że należy go ponownie zamocować, w gorszym, że dojdzie do jego zniszczenia. Bezpieczne mocowanie mechaniczne często też zajmuje sporo czasu.

 W przypadku mocowania mechanicznego istnieje również ryzyko odkształcenia produktu, jeśli zostanie zaciśnięty w szczękach zbyt mocno. Ponadto ze względu na szczęki, nie ma dostępu do całej powierzchni półproduktu z każdej strony, więc czasami konieczne jest jego przesunięcie i ponowne zamocowanie w trakcie obróbki. To wymaga czasu, a zatem również dodatkowych kosztów. Poza tym imadła i zaciski mechaniczne wymagają regularnego serwisowania, dokręcania i smarowania.

 


Mocowanie na pionowej płycie roboczej za pomocą magnesu.  

Mocowanie magnetyczne: zalety i wady

Jeśli obrabiany przedmiot zostanie zamocowany za pomocą magnesu, wyeliminuje to wiele wad mocowania mechanicznego. Obrabiany przedmiot zostanie przymocowany do płyty roboczej taką samą siłą na całej powierzchni, zatem podczas obróbki nie występują drgania, a stosując prawidłową procedurę praktycznie wyklucza się ryzyko przesunięcia lub poluzowania przedmiotu. 

Mocowanie magnetyczne zapewnia dostęp do obrabianego przedmiotu z wszystkich stron i eliminuje ryzyko jego odkształcenia. Mocowanie magnetyczne po przeszkoleniu obsługi jest szybsze od mocowania mechanicznego w zaciskach lub szczękach imadła. Magnes ponadto nie wymaga żadnej konserwacji – nie ma w nim części ruchomych lub gwintów, które wymagają kontroli. 

Jednak mocowanie magnetyczne jest na początku droższe od mechanicznego, konieczne jest przeszkolenie obsługi, a ponadto nie można go zastosować do mocowania materiałów niemagnetycznych (na przykład aluminium).

 

Które mocowanie jest bardziej opłacalne?

Zadaniem każdej firmy jest obliczenie, czy w jej przypadku bardziej opłacalne jest mocowanie mechaniczne czy magnetyczne. Z naszego doświadczenia wynika, że mocowanie magnetyczne jest najkorzystniejsze w zakładach, w których obrabiane są produkty bardziej złożone pod względem kształtu, a mocowanie jednego produktu trwa nawet kilka (czy kilkadziesiąt) minut. Mocowanie mechaniczne jest koniecznością w przypadkach, gdy obrabiany jest materiał niemagnetyczny, na przykład aluminium.

 Jeśli podczas obróbki stosujesz mocowanie mechaniczne i chciałbyś wypróbować mocowanie magnetyczny, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci w wyborze lub wypożyczymy magnes za darmo na kilka dni, abyś mógł sam przekonać się o wszystkich jego zaletach i ograniczeniach.