Magnesy neodymowe to najsilniejsze magnesy permanentne na świecie, mogą teoretycznie udźwignąć ciężar do 1300× większy od własnej wagi. Stosowane są na przykład w silnikach elektrycznych, radarach, satelitach, głośnikach lub do oddzielania metali od materiałów sypkich. My używamy ich przede wszystkim do szybkiej i wygodnej manipulacji lub mocowania ładunków w magazynach i zakładach produkcyjnych, w których obecne są materiały ferromagnetyczne.

Czym jest magnes neodymowy

Magnesy neodymowe produkowane są przez spiekanie neodymu (biały miękki metal), żelaza, boru i innych domieszek (dysproz lub prazeodym). W latach 80. „wyparły“ z rynku ówczesnego króla - magnesy samarowo-kobaltowe, stając się najsilniejszymi magnesami permanentnymi na świecie o szerokim spektrum zastosowań.

Magnes neodymowy potrafi teoretycznie udźwignąć ciężar do 1300x większy od własnej wagi. W praktyce jednak wartość ta powinna być traktowana z przymrużeniem oka. W miejscu pracy zazwyczaj nie ma optymalnych warunków, takich jak całkowicie czysta powierzchnia podnoszonego przedmiotu, idealna temperatura lub na przykład ciśnienie powietrza. Nie używa się „gołych“ magnesów neodymowych (i ogólnie tych do podnoszenia ładunków), są one częścią magnesu do podnoszenia, co zmniejsza ich siłę. Ponadto przepisy stanowią, że magnesy do podnoszenia ładunków mają posiadać w zastosowaniu rzeczywistym zawsze wystarczającą rezerwę mocy – w przypadku manipulacji ładunkami magnes musi być zgodnie z prawem 3× silniejszy od jego maksymalnego udźwigu podawanego przez producenta.

Praktyczny przykład: W Walmag wykorzystujemy magnesy neodymowe do produkcji między innymi magnesów do podnoszenia przeznaczonych do przenoszenia ładunków. Magnesy do podnoszenia (Neo, Neo Hot oraz Neo EP) mają około 25 - 50× większy udźwig od swojej wagi. Na przykład, nasz najmniejszy model NEOL150 waży trzy kilogramy i oficjalnie podniesie ładunek o maksymalnej masie 150 kg.

 

Zalety magnesów neodymowych

Największą zaletą magnesów neodymowych jest wspomniana już ogromna siła magnetyczna. Oferują najlepszy stosunek cena/moc i są pod tym względem bezkonkurencyjne na świecie.

Magnesy neodymowe są też stosunkowo wytrzymałe i jeśli dobrze o nie zadbasz, będą Ci służyć przez setki lat. Ich żywotność z prawie 100% pewnością przekracza żywotność magnesu do podnoszenia ładunków lub mocującego, którego są częścią. Co więcej, neodymy należą do magnesów bardziej wytrzymałych mechanicznie (uwaga, są jednak kruche), a także dobrze odporne na rozmagnesowanie.

 

Wady magnesów neodymowych

Neodymy są wrażliwe na wysoką temperaturę, surowy materiał traci swoje właściwości magnetyczne już w temperaturze powyżej 80°C. W praktyce jednak udaje się wkomponować magnesy w konstrukcję magnesu do podnoszenia lub mocującego i ochronić je w ten sposób, aby wytrzymały wielokrotnie więcej. Na przykład nasz Neo Hot wytrzymuje temperatury do 180°C, nie tracąc nic ze swojej siły magnetycznej.

Kolejną słabą stroną magnesów neodymowych jest odporność na wilgoć lub też ich podatność na korozję. Jednak również to udało się już rozwiązać i obecnie prawie każdy producent pokrywa magnesy cynkiem, chromem, miedzią lub żywicą epoksydową. W Walmag używamy magnesów neodymowych nawet do mocowania materiału do obróbki lub frezowania, gdzie obrabiane przedmioty są stale chłodzone wodą. Dzięki wodoodpornej konstrukcji magnesom wewnątrz stołu roboczego nic się nie stanie.

Minusem neodymów jest względna kruchość, która jest jednak bolączką wszystkich magnesów. Te z neodymu zaliczyć można do raczej bardziej wytrzymałych, jednak konieczne jest zachowanie ostrożności podczas pracy z nimi.

 

 

Zastosowanie magnesów neodymowych w praktyce

Neodymy są obecnie stosowane w produkcji ogromnej liczby produktów w przemyśle elektrotechnicznym, meblarskim, w transporcie czy galanterii. My produkujemy z nich magnesy do podnoszenia, służące do

Neo 150

  • manipulacji ciężkimi ładunkami w magazynie lub w zakładzie produkcyjnym
  • oraz do mocowania produktów w celu frezowania lub innej obróbki.

 

Dzięki podwieszeniu magnesu do podnoszenia ładunków na haku suwnicy w magazynie można łatwo i szybko manipulować ciężkimi ładunkami, tworzyć stosy profili żelaznych ułożonych jeden na drugim aż po sam sufit hali i tym podobne. W porównaniu do wiązania mechanicznego manipulacja jest szybsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza.

Do mocowania produktów magnesy neodymowe instalowane są w formie płyty roboczej, która mocno chwyci obrabiany produkt i umożliwi do niego wygodny dostęp z pięciu stron. Zamocowanie obrabianego przedmiotu za pomocą magnesu po krótkim przeszkoleniu jest znacznie szybsze niż za pomocą imadła lub innego mocowania mechanicznego, co więcej, nie ma ryzyka odkształcenia obrabianego przedmiotu.

W wielu magazynach i zakładach produkcyjnych z materiałami ferromagnetycznymi magnesy neodymowe są korzystniejszą alternatywą dla mocowania mechanicznego lub manipulacji ładunkami. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ich możliwościach lub wypożyczyć magnes za darmo na próbę skontaktuj się z nami.