Magnesem pozwala mocować obrabiane przedmioty
w większej liczbie i zapełnić całą powierzchnię roboczą.

Podczas obróbki małych i ogólnie kruchych produktów trudno jest zamocować te elementy w taki sposób, by nie przemieszczały się na płycie roboczej i jednocześnie by zniwelować ryzyko ich uszkodzenia podczas mocowania. Pomimo tego istnieją różne możliwości, można zastosować na przykład magnesy, mocowanie próżniowe, specjalne listwy lub mocowanie z pomocą zamrożenia.

Mocowanie mechaniczne: rozmiar jest ograniczeniem

Mocowanie mechaniczne za pomocą imadeł lub uchwytów jest możliwe tylko wtedy, gdy obrabiany przedmiot jest wystarczająco duży, by można go było bezpiecznie zamocować. Jednocześnie powinien być wystarczająco wytrzymały, by nie uszkodzić go podczas mocowania.

Zalecamy stosowanie uchwytów kilkuszczękowych, by nacisk na każdej szczęce był jak najmniejszy. Ponadto zalecamy, by szczęki uchwytu lub imadła były powleczone na przykład tworzywem sztucznym lub aluminium, ponieważ powoduje to ich zmiękczenie. Obrabiany przedmiot można zamocować na stole roboczym również za pomocą listw mechanicznych.

 

 

Mocowanie magnetyczne: idealne dla najbardziej kruchych obrabianych przedmiotów

Mocowanie magnetyczne jest idealne do najbardziej kruchych obrabianych przedmiotów, ponieważ nie stanowi ryzyka ich uszkodzenia. Ograniczeniem jest jednak grubość obrabianego przedmiotu – jeśli wysokość produktu wynosi do 3 mm, a rozmiar do 200 mm2, to pole magnetyczne przechodzi przez materiał, zamykając się dopiero nad elementem, a mocowanie może nie być wystarczająco silne ze względu na małą powierzchnię kontaktową. Z tego względu takie mocowanie jest bardziej odpowiednie do obróbki lekkiej - szlifowanie końcowe z niewielkim skrawaniem.

W przypadku obrabianych przedmiotów o grubości powyżej 3 mm, ewentualnie o powierzchni powyżej 200 mm2, sytuacja jest o nieco lepsza, produkt jest zamocowany o wiele mocniej i można przejść także do obróbki cięższej.

 

Mocowanie próżniowe nadaje się do materiałów niemagnetycznych

Mocowanie próżniowe jest odpowiednią alternatywą do mocowania magnetycznego w przypadku materiałów niemagnetycznych – na przykład drewno, stal nierdzewna, mosiądz lub aluminium. Specjalna pompa (pompa próżniowa) zasysa powietrze pod mocowanym obrabianym przedmiotem, co zmniejsza obciążenie ciśnieniowe pod produktem, a ciśnienie otoczenia (wyższe) przyciąga obrabiany przedmiot do płyty mocującej.

W porównaniu do mocowania magnetycznego, mocowanie próżniowe jest jednak słabsze, a ponadto przestaje działać, jeśli obrabiany przedmiot jest porowaty lub są w nim otwory. W tym przypadku docisk nie jest wystarczająco mocny, a produkt nie jest dobrze zamocowany.

 

Mocowanie z pomocą zamrożenia lub kleju

Kolejną alternatywą jest mocowanie z pomocą zamrożenia. Urządzenie mocujące „oblewa“ obrabiany przedmiot filmem wodnym, a następnie gwałtownie zamraża go, mocując go w ten sposób do płyty roboczej. Mocowanie z pomocą zamrożenia stosują na przykład firmy jubilerskie lub zegarmistrzowskie. Nadaje się szczególnie do produkcji małoseryjnej. Jest bowiem stosunkowo drogie i wymagające technologicznie.

Niektóre firmy stosują mocowanie za pomocą kleju. Obrabiany przedmiot przyklejany jest do płyty roboczej specjalną masą, która po zakończeniu obróbki usuwana jest pod wpływem ciepła. Jest to skuteczna metoda mocowania, jednak podobnie jak zamrażanie, nie nadaje się do produkcji wielkoseryjnej.

Podczas wyboru optymalnej technologii należy rozważyć nie tylko rozmiar obrabianego przedmiotu, lecz także nakład czasu potrzebnego do zamocowania jednej części lub seryjność danej produkcji. Dzięki mocowaniu magnetycznemu można na przykład zapełnić całą płytę roboczą obrabianymi przedmiotami i znacznie przyspieszyć pracę.

Jeśli chcesz uzyskać pomoc w wyborze technologii, skontaktuj się z nami.