Elektropermanentny uchwyt magnetyczny Mastermill niezawodnie zamocuje przedmioty obrabiane podczas różnych operacji obróbczych (frezowanie, wiercenie, szlifowanie i inne). Oprócz sztywnego zamocowania potrafi wyprostować nierówne elementy, jego montaż jest niemal natychmiastowy i można go łatwo podłączyć do jednostki sterującej obrabiarki. Przeczytaj więcej o naszym najpopularniejszym magnesie.

Obróbka na magnesie

Uchwyty magnetyczne Mastermill są popularne zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, w których odbywa się frezowanie lub wiercenie. Stosuje je na przykład Škoda Auto, gdzie frezują na nich formy do pras krawędziowych.

Sporą zaletą uchwytów Mastermill jest to, że można na nich na jedno zamocowanie dokonać obróbki przedmiotu z pięciu stron. Nie ma potrzeby wielokrotnego mocowania, uchwyt magnetyczny umożliwia swobodny dostęp do obrabianego przedmiotu ze wszystkich stron oprócz strony dolnej przymagnesowanej. Obrabiany przedmiot trzyma się, jak przybity gwoździem – siła mocowania magnesu Mastermill wynosi 170 N/cm2.

Uchwyty magnetyczne Mastermill zniosą nawet użycie cieczy chłodzącej w trakcie obróbki. Magnes Mastermill produkujemy z monobloku –⁠ frezujemy go z jednego kawałka, z biegunami magnetycznymi włącznie. Gwarantuje to jego wodoszczelność. W przeciwieństwie do magnesów, w których bieguny magnetyczne są przykręcone, Mastermill nie ma żadnych szczelin, przez które ciecz mogłaby się przedostać do magnesu (jeśli tak się stanie, w zdecydowanej większości przypadków oznacza to koniec żywotności magnesu).

Nabiegunniki

Nabiegunniki na uchwytach magnetycznych Mastermill umożliwiają niezawodne zamocowanie również elementów nierównych, które za ich pomocą można wyprostować w celu ich dalszej obróbki. Utworzenie płaszczyzny na nierównym elemencie to efekt, którego za pomocą mocowania mechanicznego nie można nigdy osiągnąć, nie jest to możliwe nawet w przypadku zastosowania permanentnych uchwytów magnetycznych starszego typu.

Uchwyt Mastermill pozwoli wyprostować Ci nierówny obrabiany przedmiot w ciągu kilku minut:

  1. Najpierw do magnesu Mastermill należy przymocować co najmniej trzy sztywne nabiegunniki, za pomocą których utworzona zostanie tzw. płaszczyzna odniesienia.
  2. Następnie należy dodać nabiegunniki elastyczne, które odtworzą kształt obrabianego przedmiotu.
  3. Gdy włączony zostanie magnes mocujący, nabiegunniki elastyczne namagnesują obrabiany przedmiot na poziomie płaszczyzny odniesienia, cały układ usztywni się, a obrabiany przedmiot zostanie idealnie wyprostowany.

Nabiegunniki docenisz także w przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpiecznego przewiercenia obrabianego przedmiotu na wylot.


Magnes mocujący Mastermill z przymagnesowaną szyną
gotową do obróbki

Inteligentna jednostka sterująca

Magnes mocujący Mastermill może mieć oddzielną jednostkę sterującą, ewentualnie jednostkę sterującą magnesu można łatwo podłączyć do jednostki sterującej maszyny CNC. Operator produkcji steruje wówczas na jednym wyświetlaczu zarówno mocowaniem, jak też samą obróbką. W ten sposób można sterować nawet kilkoma magnesami mocującymi jednocześnie.

Jednostka sterująca umożliwia ustawienie mocniejszego cyklu rozmagnesowania (bywa on potrzebny w przypadku niektórych szlachetniejszych rodzajów stali, których rozmagnesowanie jest trudne). Ponadto w razie wystąpienia problemu potrafimy zdalnie zdiagnozować magnes.

 

 

Żywotność magnesu Mastermill liczona jest w dziesiątkach lat

Nabiegunniki wydłużają żywotność magnesu. Jeśli firmy używają uchwytów magnetycznych bez nabiegunników, to są zmuszone do regularnego przeszlifowania magnesu w celu zachowania płaszczyzny doskonałej. Powoduje to zużywanie magnesu, jego ubytek, a tym samym wcześniej nastąpi moment, gdy magnes stanie się zbyt cienki, a jego ponowne zastosowanie nie jest już bezpieczne.

W Walmag na naszych uchwytach Mastermill stosujemy praktyczny sposób mający na celu ustalenie pozostałego okresu użytkowania - z boku magnesu umieszczona jest tabliczka z logo. W momencie, gdy logo zacznie znikać, żywotność magnesu dobiega końca. W praktyce jednak nie spotykamy się z magnesami ze zeszlifowanym logo; większość klientów stosuje nabiegunniki, a magnesy służą im podczas produkcji przez całe dziesięciolecia.

Do długiej żywotności uchwytów Mastermill przyczynia się również wypełniacz ze stali nierdzewnej między biegunami. Uchwyty Mastermill nie wymagają żadnego specjalnego serwisu, naprawy są potrzebne niezwykle rzadko. Jeśli klient chce stwierdzić charakter usterki, możemy połączyć się z magnesem również zdalnie (za pośrednictwem jego jednostki sterującej). Dzięki diagnostyce zdalnej jesteśmy w stanie stwierdzić, co w magnesie wymaga naprawy, bez konieczności wysyłania do Ciebie technika.

Uchwyt magnetyczny szyty na miarę

Jeśli potrzebna jest korekta niektórych parametrów magnesu mocującego, jest to możliwe. Zazwyczaj produkujemy magnesy szyte na miarę o gęstszym biegunowaniu (mocno zamocują również bardzo cienkie elementy) lub wyposażymy magnesy Mastermill w dodatkową płytę biegunową, w której klient ma możliwość wyfrezowania dokładnego obrysu obrabianego przedmiotu - wówczas przedmiot dosłownie wpasuje się w uchwyt i nawet nie drgnie.

Potrafimy także skorygować kształt magnesu mocującego w taki sposób, by dokładnie odpowiadał specyfice Twojej sekcji produkcyjnej. Często też dostosowujemy pozycję złączki na magnesie w taki sposób, by odpowiadała specyfice danego stanowiska pracy, ewentualnie przygotowujemy dla klientów specjalne zestawy uchwytów magnetycznych.

Czeska jakość

Magnesy mocujące Mastermill produkujemy w RCz i sprzedajemy je na cały świat. Mamy trzydziestoletnie doświadczenie w branży i wiemy, jakie wymogi musi spełniać magnes mocujący wysokiej jakości. Według nas to wysokiej jakości (europejskie) materiały, precyzyjne wykonanie oraz trwała konstrukcja sprytnie zaprojektowana w taki sposób, by była w 100% funkcjonalna.

Wybierasz magnes mocujący? Skontaktuj się z nami – chętnie Ci doradzimy, pomożemy w wyborze lub zaproponujemy rozwiązanie szyte na miarę.