Každý magnet se hodí na něco jiného: tato chňapka je
ideální k pohodlné ruční manipulaci s menšími výrobky.

Magnesów mocujących i magnesów do podnoszenia ładunków nie warto kupować w pośpiechu. Podczas ich wyboru bowiem możesz popełnić błędy, z powodu których będziesz musiał zająć się ich wymianą lub nie wykorzystasz w pełni głównych zalet szybkiej manipulacji. Tak czy owak stracisz czas, a także pieniądze. Chcielibyśmy opowiedzieć Ci o najczęstszych błędach, jakie spotykamy w praktyce oraz o tym, jak im zapobiec.

1. Klient nie uwzględni z góry wszystkich zastosowań.

Gdy dokonasz zakupu magnesu do manipulacji cienkimi blachami, a następnie stwierdzisz, że potrzebujesz mocować także rury stalowe, w takim przypadku taki sam magnes może im nie sprostać. Solidny producent skonsultuje z Tobą przeznaczenie magnesu i pomoże Ci w wyborze, jednak pomimo tego powinieneś z posiada wyobrażenie w kwestii zastosowań magnesu.

Zanim rozpoczniesz wybór magnesu, zastanów się, do czego będziesz używany, nie tylko teraz, ale też potencjalnie w przyszłości. Przede wszystkim musisz mieć jasność w kwestii:

  • rodzajów materiałów
  • wymiarów i masy ładunków lub obrabianych przedmiotów
  • oraz powierzchni ładunków lub obrabianych przedmiotów (na przykład czy mają otwory lub małą powierzchnię stykową).

 

2. Klient oczekuje uniwersalnych rozwiązań.

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, nie ma uniwersalnego rozwiązania dla magnesu do podnoszenia ładunków lub magnesu mocującego. Niemile zaskoczeni są zwłaszcza ci klienci, którzy oczekują, że za pomocą magnesu bez problemu podniosą masywne części tak samo łatwo, jak elementy duże i cienkie.

Jeśli będziesz potrzebował magnesu do podnoszenia drobnych, jak też większych ładunków, zalecamy zakup dwóch odrębnych magnesów, które specjalizują się w danym materiale. Analogicznie, obróbka grubych elementów wymaga innych rozwiązań niż mniejsze obrabiane przedmioty.

 


I když je styčná plocha magnetu pro kulatiny speciálně
vytvarovaná, magnetická síla je zde nižší než u rovných
plechů.

3. Klient używa elektromagnesu do szlifowania na sucho.

Ze względu na prawa fizyki elektromagnes nagrzewa się, co może powodować niewielkie odkształcenia finalnego obrabianego przedmiotu, szczególnie w przypadku dłuższego mocowania. Z tego powodu, jeśli rezultat ma być dokładny, nigdy nie używaj elektromagnesów podczas szlifowania na sucho bez płynu chłodniczego.

Do szlifowania lepiej skorzystać ze specjalnego magnesu elektropermanentnego (EP), który jest stabilny i nie nagrzewa się. W przypadku części o powierzchni słabej jakości (z większą szczeliną powietrzną) dysponuje jednak mniejszą siłą mocującą. Może więc podczas manipulacji nie uchwycić stabilnie cięższych ładunków lub kilku ładunków jednocześnie.

 4. Klient nie uwzględni warunków dla osiągnięcia maksymalnej siły.

Jeżeli magnes, zgodnie z danymi producenta, podniesie 500 kg, nie oznacza to, że podniesie 500 kg w każdych warunkach. Jest różnica, czy podnoszona jest masywna blachę o grubości 50 mm, czy płyta o grubości 5 mm.

W przypadku dużych i cienkich ładunków rolę odgrywa ugięcie i związane z nim ryzyko oderwania. Na przykład w przypadku dużych blach o wymiarach 6 m × 3 m nawet umieszczenie większej liczby magnesów permanentnych nie pomoże ze względu na uginanie się. Podobnie, magnes nie podniesie 500 kg cienkich blach ułożonych jedna na drugiej, stali formowanej lub rur - w tym przypadku bowiem siłę magnesu zmniejszają „szczeliny“ powietrzne.

Nominalną siłę ładunku, który zamocuje magnes, zatem zawsze oceniaj przez pryzmat konkretnej sytuacji, a przed wyborem skonsultuj się z producentem lub sprzedawcą specjalistycznym, który podpowie Ci, jak pracować z magnesem. Możesz ewentualnie wypożyczyć magnes i przetestować go przed nabyciem.

 

5. Klient wybiera wyłącznie na podstawie ceny.

Wybór magnesów wyłącznie na podstawie ceny nigdy nie jest opłacalny. Mieliśmy do czynienia na przykład z klientem, który ze względów finansowych zakupił magnes bateriowy do podnoszenia rur. Jednak ze względu na szczeliny powietrzne magnes nie namagnesował odpowiednio masy stali ze szczelinami powietrznymi. Potrzebowałby elektromagnesu o większej mocy i głębokości pola powyżej 40 mm, który był jednak droższy.

Jeśli masz określony budżet na zakup magnesu, zasięgnij porady u producenta. Dokona oceny, czy zaplanowany budżet będzie wystarczający do zakupu magnesu odpowiadającego Twoim potrzebom i ewentualnie doradzi w kwestii rozwiązania alternatywnego.

W Walmag zrobimy wszystko, abyś nie popełnił błędu podczas wyboru magnesu. Omówimy z Tobą szczegółowo wybór magnesu, skonsultujemy, doradzimy i wspólnie wybierzemy magnes w taki sposób, by miał jak najszersze zastosowanie. Wystarczy skontaktować się z nami.