Duże systemy magnetyczne służą najczęściej do podnoszenia półproduktów stalowych dużych wymiarów i/lub ciężkich - stosowane są w stalowniach i magazynach hutniczych, zastosowanie znajdują na złomowiskach lub w zakładach wypalania blachy. Przeczytaj, jak budujemy w Walmag podnośnikowe systemy magnetyczne.

Jak działają podnośnikowe systemy magnetyczne

Duże systemy magnetyczne składają się z kilku elektromagnesów lub magnesów elektropermanentnych. Mocujemy je do maszyn, które są wykorzystywane w danym zakładzie - do dźwigów lub trawersów. Podnośnikowy system magnetyczny może wyglądać jak jeden duży i niezwykle wydajny magnes (np. magnes do złomu). Częściej jednak magnesy montowane są na podstawie - inteligentnie rozmieszczone wydajne magnesy potrafią przymagnesować i podnieść ładunki o dużych wymiarach, bez ryzyka ześlizgnięcia się.

Najczęściej budujemy podnośnikowe systemy magnetyczne na trawersie, który umożliwia skuteczne wykorzystanie magnesów. Trawers może być:

  • stały,
  • obrotowy,
  • teleskopowy,
  • łączony (z elementami do manipulacji mechanicznej za pomocą łańcuchów, zacisków/jarzm, kleszczy itp.)

Typowe ładunki, które znacznie łatwiej i skuteczniej można podnosić za pomocą dużych systemów magnetycznych to:

  • blachy (zarówno pojedynczo, jak również w pakietach lub zwojach),
  • półprodukty stalowe (kęsy),
  • kęsiska (szerokie bloki przeznaczone do walcowania blach),
  • rury, rurki i inne profile wielkogabarytowe,
  • stal zbrojeniowa,
  • żelazne materiały odlewnicze i złom.

Zalety podnośnikowych systemów magnetycznych

Większe bezpieczeństwo i wyższa wydajność

Główne zalety podnoszenia ładunków za pomocą dużych systemów magnetycznych to bezpieczeństwo oraz wyższa wydajność pracy. Nie ma potrzeby, by operator dźwigu ręcznie przywiązywał ładunek do podnośnika - magnesy oszczędzają czas i eliminują ryzyko ewentualnego wypadku (pracownicy w ogóle nie muszą poruszać się w przestrzeni wokół podnoszonego ładunku).

Podnośnikowe systemy magnetyczne potrafią podnieść kilka sztuk jednocześnie, dlatego są bardzo popularne w zakładach, gdzie podnoszone są blachy. Magnesy w systemach podnośnikowych mogą być ponadto wyposażone w tzw. funkcję tip-off (po polsku listkowanie). Funkcja ta umożliwia kontrolowane opuszczenie części ładunku (np. kilku sztuk blach od spodu pakietu) w ściśle określonym miejscu. Wystarczy, by operator systemu magnetycznego zmniejszył moc magnesów, co zwolni dolne blachy. Jeśli operator w takim przypadku obsługiwałby magnes podnośnikowy ręcznie, musiałby złożyć cały podnoszony ładunek, przełożyć z niego potrzebną liczbę blach w wyznaczone miejsce, ponownie przymocować pozostałe sztuki do podnośnika i przenieść je w inne miejsce.

Systemy magnetyczne do złomu również zapewniają większą wydajność pracy - umożliwiają podniesienie znacznie większej objętości ładunku w porównaniu do tzw. chwytaka. Dotyczy to zwłaszcza złomu o mniejszej gęstości.

Manipulacja cienkimi blachami

Duże systemy magnetyczne zapewniają bezproblemową manipulację cienkimi blachami, które w normalnych okolicznościach stanowią duże wyzwanie dla operatora dźwigu. System magnetyczny chwyci cienką blachę w kilku miejscach, a blacha dzięki temu nie ugina się i nie ulega odkształceniu.

System magnetyczny do podnoszenia cienkich blach projektujemy i obliczamy w taki sposób, by magnesy bezpiecznie utrzymały blachy i nie dochodziło do niepożądanego wyginania.

Oszczędność przestrzeni

Magnesy podnośnikowe zasadniczo zmniejszają zapotrzebowanie na przestrzeń wokół podnoszonego ładunku (nie ma potrzeby wiązania ani innego zabezpieczenia ładunku). Pojedyncze podnoszone ładunki można układać nawet bezpośrednio obok siebie – magnes, który podniesie je szeregu, zbliża się do nich od góry.

To samo dotyczy układania podnoszonych ładunków w miejscu przeznaczenia - system magnetyczny pozwala na bezproblemowe ułożenie nawet dużych ładunków w szeregu, tj. jeden obok drugiego, by w ten sposób maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową - np. skrzynię ciężarówki lub wagon kolejowy.


Podnośnikowy system magnetyczny podwieszony na dźwigu podnosi
pakiet blach

Jak wprowadzamy do eksploatacji duże systemy magnetyczne

Systemy magnetyczne projektujemy zawsze jako szyte na miarę dla konkretnego klienta. Najpierw stwierdzamy, jakie są potrzeby klienta, sprawdzamy możliwości zastosowania systemu podnośnikowego i określamy właściwości ładunków, które klient będzie podnosił za pomocą magnesów. Następnie zajmujemy się przygotowaniem rysunku, który zatwierdzany jest wspólnie z klientem i opracowujemy też schemat elektryczny do podłączenia jednostki sterującej. Do większości klientów dojeżdżamy osobiście, ale możemy również zaprojektować system magnetyczny zdalnie.

WSKAZÓWKA: Przeczytaj więcej o tym, jak projektujemy i produkujemy magnesy podnośnikowe i mocujące szyte na miarę.

Służymy pomocą także w zakresie montażu podnośnikowego systemu magnetycznego, jeśli klient tego potrzebuje. Zazwyczaj montażem zajmuje się producent maszyny, do której należy przymocować magnesy (np. dźwig). My zapewniamy fachowe doradztwo, a także przeszkolenie personelu w zakresie prawidłowej obsługi, a także konserwacji magnesu. Podczas szkoleń zawsze kładziemy nacisk na bezpieczeństwo.

Zawsze chętnie doradzamy klientom w kwestii obsługi i konserwacji systemów magnetycznych. W każdej chwili możesz zwrócić się do naszego działu obsługi klienta. Nasze duże systemy podnośnikowe umożliwiają zdalne zarządzanie – w przypadku wystąpienia problemów potrafimy zdiagnozować system zdalnie.

Współpracujemy także z biurami projektowymi, które projektują hale produkcyjne, przestrzenie magazynowe oraz inne obiekty, w których duże systemy magnetyczne znajdują swoje zastosowanie.

Szukasz kompleksowego rozwiązania w zakresie podnoszenia ładunków? Mogą nim być właśnie podnośnikowe systemy magnetyczne. Chętnie powiemy Ci o nich więcej – skontaktuj się z nami.