Podczas frezowania lub obróbki innego typu, konieczne jest szybkie, mocne i bardzo precyzyjne zamocowanie obrabianego przedmiotu. Tradycyjne mocowanie mechaniczne za pomocą imadła jest stosunkowo tanią i prostą metodą o dużej sile mocowania.  Z kolei mocowanie za pomocą magnesu jest szybsze, zapobiega drganiom i eliminuje ryzyko odkształcenia obrabianego przedmiotu. Na co się zdecydować?

Mocowanie mechaniczne: zalety i wady

Wiele firm produkcyjnych nadal polega na tradycyjnym mocowaniu mechanicznym, w którym obsługa zabezpiecza obrabiany przedmiot za pomocą imadła lub zacisków. Narzędzia te znane są niemal wszystkim z warsztatu lub garażu, chodzi o prosty, łatwo dostępny i tani sposób o dużej sile mocowania.

Jednak mocowanie mechaniczne ma również wady. Ponieważ obrabiany przedmiot nie jest zamocowany z taką samą siłą na całym jego obwodzie, dalej od szczęk imadła występować mogą drgania (zwłaszcza w przypadku większych obrabianych przedmiotów o nieregularnych kształtach). Czasami dochodzi nawet do przesunięcia lub poluzowania produktu. W lepszym wypadku oznacza to, że należy go ponownie zamocować, w gorszym, że dojdzie do jego zniszczenia. Bezpieczne mocowanie mechaniczne często też zajmuje sporo czasu.

W przypadku mocowania mechanicznego istnieje również ryzyko odkształcenia produktu, jeśli zostanie zaciśnięty w szczękach zbyt mocno. Ponadto ze względu na szczęki, nie ma dostępu do całej powierzchni półproduktu z każdej strony, więc czasami konieczne jest jego przesunięcie i ponowne zamocowanie w trakcie obróbki. To wymaga czasu, a zatem również dodatkowych kosztów. Poza tym imadła i zaciski mechaniczne wymagają regularnego serwisowania, dokręcania i smarowania.


 

Mocowanie magnetyczne: zalety i wady

Techniczne zalety mocowania za pomocą magnesów

Jeśli obrabiany przedmiot zamocujesz za pomocą magnesu, wyeliminujesz w ten sposób wiele wad mocowania mechanicznego. Obrabiany przedmiot zamocujesz do płyty roboczej taką samą siłą na całej powierzchni, zatem podczas obróbki nie występują drgania, a stosując prawidłową procedurę praktycznie wykluczone jest ryzyko przesunięcia lub poluzowania przedmiotu. Magnesy mocujące z nabiegunnikami zmniejszają do minimum naprężenie wewnętrzne w obrabianym przedmiocie - nie ma zatem ryzyka niepożądanego wygięcia po poluzowaniu.

Mocowanie magnetyczne zapewnia dostęp do obrabianego przedmiotu z wszystkich stron i eliminuje ryzyko jego odkształcenia. Magnes ponadto nie wymaga żadnej konserwacji – nie ma w nim części ruchomych ani też gwintów, o które musiałbyś dbać.

Zwiększenie zdolności produkcyjnej w przypadku magnetycznego mocowania

Gdy tylko przeszkolisz stosownego operatora, zamocowanie obrabianego przedmiotu za pomocą magnesu stanie się znacznie szybsze od mocowania mechanicznego w zaciskach lub szczękach imadła. Jeżeli operator produkcji spędza zazwyczaj osiem minut nad mechanicznym mocowaniem obrabianego przedmiotu, z magnesem mocującym można ten czas skrócić nawet do minuty. Oznacza to zwiększenie zdolności produkcyjnej o ok. 25%.

Oszczędność finansowa w przypadku stosowania uchwytów magnetycznych

Jedną z wad mocowania magnetycznego jest wyższa inwestycja początkowa w zakup magnesu mocującego (w porównaniu do uchwytu mechanicznego). Inwestycja ta jednak szybko się zwróci, właśnie dzięki zwiększeniu zdolności produkcyjnych.

Przyjrzyj się przykładowi reprezentatywnemu: Inwestycja w uchwyt magnetyczny Mastermill z jednostką sterującą wynosi ok. 140 000 CZK. Inwestycja ta zwróci się w 100% w ciągu zaledwie jednego miesiąca w przypadku pracy dwuzmianowej, ewentualnie w ciągu dwóch miesięcy w przypadku pracy jednozmianowej.

Wady mocowania magnetycznego

Należy do nich wspomniana już większa inwestycja początkowa, ponadto do pracy z magnesem musisz przeszkolić obsługę. Nie możesz też używać magnesów mocujących do mocowania materiałów niemagnetycznych.  

 

 

Które mocowanie jest bardziej opłacalne?

Konkretny zwrot z inwestycji dla Twojego zakładu zależy od wielu czynników (liczba nabywanych magnesów, ich typ, wielkość zakładu). Zalecamy, by przed zakupem precyzyjnie obliczyć, ile możesz zaoszczędzić dzięki magnesom.

Z naszego doświadczenia wynika, że mocowanie magnetyczne jest korzystne w zakładach, w których obrabiane są produkty bardziej złożone pod względem kształtu, a mocowanie jednego produktu trwa nawet kilka (kilkadziesiąt) minut. Mocowanie magnetyczne nie nadaje się tylko dla zakładów obrabiających materiały niemagnetyczne, jak np. aluminium.

 

Jeśli podczas obróbki stosujesz mocowanie mechaniczne i chciałbyś wypróbować magnes, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci obliczyć, jakie oszczędności wygenerują magnesy, doradzimy w wyborze lub wypożyczymy Ci magnes za darmo na kilka dni, abyś mógł sam przekonać się o wszystkich jego zaletach oraz ograniczeniach.