Wybór magnesu do podnoszenia ładunków dobrej jakości opłaca się nie tylko ze względów finansowych, ponieważ dłużej wytrzyma i nie uszkodzi ładunków, ale zwłaszcza ze względu na jego istotność dla bezpieczeństwa Twoich pracowników. Niestety, na rynku magnesów obecnie aż roi się od tych złej jakości, które kuszą niską ceną, jednak na dłuższą metę ich zakup może okazać się zgubny. Przeczytaj, w jaki sposób rozpoznać magnesy złej jakości i dlaczego należy ich unikać.

Konstrukcja magnesu

Korpus magnesu do podnoszenia ładunków dobrej jakości rozpoznasz po tym, że jest zespawany w jeden zwarty kawałek metalu. Natomiast magnesy złej jakości często miewają konstrukcję skręconą śrubami, która wymaga regularnej konserwacji, a w przypadku częstego użytkowania zacznie się rozpadać.


Magnety se sešroubovanou konstrukcí (vpravo) se dříve nebo později začnou rozpadat. U svařené konstrukce (vlevo) to nehrozí. 

 

Producenci magnesów dobrej jakości stosują śruby zazwyczaj wyłącznie do przymocowania ucha do podwieszania. Przed zakupem zalecamy kontrolę, czy jest przymocowane za pomocą śrub wpuszczanych, które nie wystają, są mocne i odporne na uszkodzenia.

Ucho do podwieszania powinno też utrzymywać się w jednej stabilnej pozycji, w przypadku tanich magnesów ucha do podwieszania można przechylić z jednej strony na drugą, co może nawet blokować dźwignię przełączającą do aktywacji/dezaktywacji magnesu i powodować ryzyko obrażeń operatora (patrz magnes na obrazku po prawej).

Přepínací páky

W przypadku magnesów dobrej jakości dźwignią przełączająca można manipulować jedną ręką. Operator może więc jednocześnie obsługiwać np. dodatkowo dźwig, a cały proces zamocowania ładunku jest zatem bezpieczniejszy. Dźwignia powinna być wykonana ze stali lub aluminium, posiadać ergonomiczny uchwyt i być wyposażona w łożyska kulkowe ułatwiające przełączanie. Obsługa dobrej jakości dźwigni magnesu do podnoszenia ładunków jest tak samo łatwa, jak na przykład obsługa dźwigni zmiany biegów w samochodzie.

Dźwignie na magnesach złej jakości wymagają zazwyczaj użycia większej siły, należy je przełączać obiema rękami, a niektóre nawet niebezpiecznie „wystrzeliwują“ z powrotem do pozycji OFF.

Jedną z bolączek magnesów złej jakości (w tym przypadku szczególnie chińskich) jest magnetyzm szczątkowy. Taki magnes może przyciągnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów ładunku pomimo przełączenia do trybu OFF, co prowadzi do wypadków i uszkodzeń ładunków. Prawidłowo namagnesowanie zakończy się natychmiast po wyłączeniu magnesu.


Certyfikacja i testowanie

Kupując magnesy do podnoszenia ładunków, sprawdź, czy są one certyfikowane i spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. W Europie podstawową normą bezpieczeństwa dla magnesów do podnoszenia ładunków jest norma EN 13155. Określa ona, między innymi, że:

  • elektromagnesy muszą utrzymać 2x większy ciężar od ich deklarowanego udźwigu maksymalnego,
  • magnesy elektropermanentne muszą utrzymać 3× większy ciężar od ich deklarowanego udźwigu maksymalnego z natychmiastowym monitoringiem siły przytrzymującej do nawet dwukrotności ich udźwigu nominalnego,
  • a permanentne magnesy neodymowe muszą utrzymać 3x większy ciężar od ich deklarowanego udźwigu maksymalnego.

Jeśli magnes nie spełnia tej normy, nie można mieć pewności, że jego udźwig odpowiada rzeczywistości. Z tego względu producent magnesów powinien regularnie przeprowadzać testy obciążeniowe. U nas w Walmag na przykład magnesy do podnoszenia ładunków testujemy w taki sposób, że celowo umieszczamy kartkę papieru pomiędzy ładunkiem i magnesem. Zmniejszamy w ten sposób siłę przytrzymującą (tworzymy szczelinę powietrzną, która w praktyce symuluje nierówności powierzchni), niezmiennie spełniamy wymogi współczynników bezpieczeństwa, a nasze magnesy, pomimo włożonej kartki papieru, mają realnie 3× większy udźwig od podanego na nich.

Zalecamy też wybór magnesów spełniających europejską normę CE. Określa ona warunki dotyczące materiałów produkcyjnych, procedur technicznych lub szkolenia pracowników.

 

Instrukcja

W tym przypadku chodzi nie tyle o jakość samego magnesu, co o jakość producenta. Wraz z magnesem powinieneś otrzymać instrukcję, która jest przejrzysta i zrozumiała. Powinna zawierać:

  • szczegółowe wskazówki dotyczące podnoszenia,
  • udźwig magnesu dla poszczególnych typów ładunków
  • lub informacje na temat wpływu na udźwig ładunków z kieszenią powietrzną, ładunków okrągłych lub różnego rodzaju metali.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze magnesu do podnoszenia ładunków, skontaktuj się z nami. Ocenimy warunki w Twoim magazynie lub zakładzie produkcyjnym i znajdziemy optymalne oraz bezpieczne rozwiązanie.