Na pierwszy rzut oka wprowadzenie magnesów mocujących lub magnesów do podnoszenia ładunków do produkcji może się wydawać poważną ingerencją w dotychczasowy sposób produkcji, jednak nie musi tak być. Wyjaśnimy Ci, w jaki sposób odbywa się wprowadzenie do produkcji w zakładzie oraz to, że magnesy można uruchomić w ciągu kilku godzin.


zdjęcie ilustracyjne magnesu podczas eksploatacji  

Sekcje, w których magnesy pomogą w usprawnieniu produkcji

Magnesy (zarówno mocujące, jak też do podnoszenia) są przydatne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z materiałem ferromagnetycznym, najczęściej ze stalą. Magnesy mocujące mają szerokie zastosowanie w zakładach budowy maszyn inżynieryjnych, gdzie stalowe półfabrykaty są frezowane, toczone lub szlifowane. Magnesy do podnoszenia znajdą zastosowanie w stoczniach lub magazynach hutniczych.

Wprowadzenie magnesów w danej sekcji w zakładzie zawsze poprzedzają obliczenia potrzebnej wydajności magnesów, ustalanie potrzeb klienta oraz specyfiki danej sekcji. W firmie Walmag dbamy o to, by projektować dla klientów takie rozwiązania, które są maksymalnie skuteczne, zarówno pod względem bieżącej eksploatacji, jak też wprowadzenia magnesów, już na etapie rozpatrywania pierwszej oferty handlowej.

Wprowadzenie magnesów do eksploatacji w danej sekcji zakładu wcale nie musi oznaczać konieczności reorganizacji całej produkcji lub zmiany rozlokowania materiałów w magazynie. Opracowanie jakościowej i sensownej oferty dla klienta jest absolutnie kluczowym etapem całego procesu wprowadzenia magnesów do produkcji, a my opracujemy ją dla Ciebie. Samo wprowadzenie magnesów do danej sekcji w zakładzie nie będzie już wówczas niczym skomplikowanym.

Na czas montażu magnesów mocujących lub magnesów do podnoszenia ładunków konieczne będzie zatrzymanie produkcji. Jednak, jak opisujemy niżej, nie będzie to jakiś istotny przestój - można go porównać do przerwy potrzebnej do bieżącej konserwacji maszyn.

 


Stal czekająca na obróbkę, zamocowana na płycie roboczej za pomocą
magnesu. Na pierwszym planie widoczne są zaciski magnesu.  

Montaż magnesów mocujących w zakładzie

Montaż permanentnego magnesu mocującego na płycie roboczej w żaden sposób nie różni się od przymocowania imadła ręcznego, doświadczony pracownik może to zrobić w ciągu kilkudziesięciu minut, a cała procedura jest bardzo intuicyjna. Magnes mocujący mocuje się za pomocą zacisków do płyty roboczej i od razi można go zacząć używać.

Przymocowanie elektromagnesu lub magnesu elektropermanentnego do płyty roboczej jest równie łatwe, jak w przypadku magnesu permanentnego. Następnie jeszcze magnes należy podłączyć do sieci.

Niektóre typy magnesów mocujących można podłączyć do jednostki sterowania obrabiarki (lub innej maszyny). Operator produkcji obsługuje wówczas jedną jednostkę sterowania, która steruje zarówno samą obróbką na płycie roboczej, jak też aktywacją i dezaktywacją magnesu.

Podłączenie magnesu do sieci lub jego podłączenie do jednostki sterowania obsługiwanej maszyny jest szczegółowo opisane w instrukcji (wraz ze szczegółowym schematem elektrycznym), którą dostarczymy Ci wraz z magnesem. Podłączenia dokonać musi technik elektronik, jednak nie jest to skomplikowane ani czasochłonne - należy liczyć się z czasem rzędu kilku godzin.

 

Montaż magnesów do podnoszenia w zakładzie

Spośród wszystkich dostępnych typów magnesów do podnoszenia ładunków najłatwiejszymi w montażu są permanentne magnesy do podnoszenia. Wystarczy podwiesić je na dźwigu i są natychmiast gotowe do użycia.

Elektromagnesy i magnesy elektropermanentne należy po podwieszeniu jeszcze podłączyć do źródła zasilania (z wyjątkiem magnesów do podnoszenia ładunków zasilanych baterią).

Magnesy do podnoszenia o udźwigu w jednostkach ton zwykle nie są podłączane do jednostki sterowania dźwigu, natomiast magnesy o udźwigu rzędu kilkudziesięciu ton wymagają podłączenia do dźwigu. Szczególnie w przypadku tego typu magnesów nie należy lekceważyć nacisku na bezpieczeństwo pracy - montaż magnesów wymaga przestrzegania protokołu bezpieczeństwa.

 

Praktyczne zastosowanie magnesów w produkcji

Magnesy w zakładzie produkcyjnym oszczędzają czas, a także pieniądze. W naszym artykule na temat zalet magnetycznego mocowania dowiesz się, w jaki sposób magnesy mocujące mogą pomóc w zwiększeniu wydajności produkcji.

Magnesy do podnoszenia lub mocujące możesz też bezpłatnie wypożyczyć i niewiążąco wypróbować. Wiemy, że każdy zakład jest inny, dlatego w naszej ofercie dla konkretnego klienta zawsze starannie oceniamy całą specyfikę zakładu, potrzeby, a ewentualnie także możliwość rozszerzenia na przyszłość.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o magnesach w produkcji. Chętnie poświęcimy Ci nasz czas.