Za pomocą okrągłego uchwytu magnetycznego można wykonać wiele operacji obróbczych za jednym zamocowaniem - obrabiać powierzchnię czołową części oraz jej wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię bez konieczności wielokrotnego mocowania obrabianego przedmiotu. Jakie są kolejne zalety okrągłych uchwytów magnetycznych i jak wybrać właściwy?Okrągłe uchwyty magnetyczne znajdą zastosowanie w przypadku pracy ze stalą ferromagnetyczną na szlifierkach karuzelowych i tokarkach. Może to być produkcja pierścieni łożysk do elektrowni wiatrowych, obróbka odkuwek, toczenie i szlifowanie pierścieni, cylindrów, pełnych materiałów okrągłych lub tarcz pił.

Okrągłe uchwyty magnetyczne są popularnym rozwiązaniem do mocowania zwłaszcza w przemyśle maszynowym oraz samochodowym.

O ogólnych zaletach mocowania magnetycznego w porównaniu do mocowania mechanicznego pisaliśmy już w tym artykule. Wszystkie wymienione zalety odnoszą się również do okrągłych uchwytów magnetycznych.

Typy okrągłych uchwytów magnetycznych

Jak wszystkie magnesy, okrągłe uchwyty magnetyczne produkowane są w trzech podstawowych wersjach:

 • uchwyty permanentne okrągłe,
 • uchwyty elektropermanentne okrągłe,
 • uchwyty elektromagnetyczne okrągłe.

Wszystkie typy mają swoje zalety i wady oraz nadają się do różnego typu zakładów oraz do różnych sposobów obróbki.  Różnice pomiędzy podstawowymi typami magnesów opisaliśmy bardziej szczegółowo w tym artykule.

Uchwyty permanentne okrągłe

Ich główną zaletą jest niezależność od prądu elektrycznego. W praktyce oznacza to, że:

 • w przypadku awarii zasilania obrabiany przedmiot nadal bezpiecznie trzyma się na magnesie,
 • magnes nie potrzebuje podłączenia do sieci – jego montaż jest dzięki temu prosty i można go łatwo przemieścić na inną maszynę,
 • jego eksploatacja jest tańsza (nie zużywa energii elektrycznej).

Uchwyty permanentne okrągłe są najbardziej dostępne cenowo i mają zazwyczaj mniejsze wymiary, przez co cechuje je mniejsza siła magnetyczna. Magnes permanentny wymaga bowiem przełączenia ręcznego, a siła człowieka musi w takim przypadku pokonać siłę magnesu. Co prawda można byłoby wyprodukować magnes permanentny o sile porównywalnej do elektromagnesu, jednak nikt nie zdołałby go włączyć i wyłączyć.

W Walmag posiadamy w ofercie poniższe typy uchwytów permanentnych okrągłych:

 • Neostar: niezawodnie zamocuje obrabiane przedmioty o średnicy 130 - 800 mm. Nadaje się do mniejszych maszyn, nie można redukować jego siły magnetycznej.
 • Alustar: do obrabianych przedmiotów o średnicy 200 - 800 mm. Jego korpus wykonany jest z lekkiego aluminium, zatem nie obciąża obrabiarki tak bardzo, jak cięższe uchwyty o stalowym korpusie. W przypadku Alustar udoskonaliliśmy dźwignię przełączającą, co pozwala na ręczną regulację siły mocującej.
 • Maxgrip: stalowy okrągły uchwyt nadaje się do mniejszych maszyn i mniejszych elementów – najczęściej pierścieni lub cylindrów (minimalna średnica × grubość obrabianego przedmiotu: 40 × 8 mm). Tak samo jak Alustar umożliwia operatorowi ręczną regulację siły mocującej.
 • Neogrip: bezpiecznie zamocuje nawet małe i cienkie elementy (o wymiarach od 5 × 35 × 35 mm).

Uchwyty elektropermanentne okrągłe


Montaż obejmy pierścieniowej Circu EP

Magnesy elektropermanentne są silniejsze od permanentnych. Nadają się do zakładów, gdzie obrabiane są większe elementy — o średnicy od 400 mm do kilku metrów. Można na nich dokonywać bardziej skomplikowanych operacji obróbki – można je podłączyć do jednostki sterującej obrabiarki. Operator steruje wtedy jednocześnie mocowaniem, a także obróbką.

Uchwyty elektropermanentne potrzebują prądu elektrycznego tylko na początku i na końcu procesu, by namagnesować i rozmagnesować się. Mają zatem niskie zużycie energii elektrycznej i działają nawet w razie awarii zasilania. Dzięki temu są bezpieczniejsze od elektromagnesów, które muszą być stale zasilane i nie utrzymają obrabianego przedmiotu w przypadku awarii zasilania.

Montaż uchwytu elektropermanentnego okrągłego nie jest niczym skomplikowanym - uchwyt podłącza się do sieci za pomocą złącza z boku magnesu, które można odłączyć po namagnesowaniu. Kabel nie przeszkadza wtedy podczas obróbki, ani nie trzeba go nigdzie przeciągać.

Z częściową niezależnością uchwytów elektropermanentnych od prądu elektrycznego wiąże się ich główna wada – brak możliwości płynnej regulacji siły mocującej. Można ją zwiększać jedynie skokowo (i wymaga podłączenia magnesu do sieci). Jeśli chcesz zmniejszyć siłę magnetyczną, najpierw musisz całkowicie rozmagnesować uchwyt, a następnie ponownie go namagnesować.

Ta wada uchwytów elektropermanentnych okrągłych ma jednak również swoją zaletę. Ze względu na to, że magnes nie jest ciągle pod napięciem, nie nagrzewa się. Jest to bardzo ważny czynnik w obróbce precyzyjnej (wysoka temperatura obrabianego przedmiotu zmniejsza precyzję obróbki). Uchwyt elektropermanentny okrągły jest zatem najlepszym wyborem w przypadku zakładów, gdzie kładziony jest duży nacisk na precyzję.

Circu EP to okrągły uchwyt elektropermanentny, który najlepiej sprawdzi się w zakładach, gdzie potrzebna jest duża siła magnetyczna i wykonywane są wymagające operacje toczenia, z dużym naciskiem na precyzję.

Circu EP ma dwa warianty - ze skompensowanym lub nieskompensowanym obwodem magnetycznym.

 • Skompensowany obwód magnetyczny powstaje poprzez połączenie rdzenia magnetycznego z neodymu oraz mieszanki aluminium, niklu i kobaltu. Ma większą wydajność, dlatego jest stosowany do bardziej wymagających operacji, takich jak toczenie lub szlifowanie zgrubne. Ten typ okrągłego uchwytu posiada większy magnetyzm szczątkowy - trzeba rozmagnesować obrabiany przedmiot, by zdjąć go z magnesu.
 • Nieskompensowany obwód magnetyczny oparty jest na rdzeniu magnetycznym, tworzonym jedynie z mieszanki aluminium, niklu i kobaltu. Ma mniejszą wydajność, dzięki czemu nadaje się do szlifowania i toczenia końcowego. Posiada niski magnetyzm szczątkowy, dlatego cykl rozmagnesowania nie jest potrzebny.

Uchwyty elektromagnetyczne okrągłe

Elektromagnesy potrzebują stałego zasilania prądem elektrycznym - stąd wynikają ich główne zalety, a także wady. Zaletą jest wysoka wydajność (największa spośród wszystkich typów uchwytów okrągłych) oraz to, że siłę magnetyczną można dowolnie zwiększać i zmniejszać. Jest to optymalne rozwiązanie do mocowania cienkich elementów.

Z drugiej strony elektromagnes nagrzewa się pod napięciem, co pogarsza precyzję szlifowania, a ponadto zużywa najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich typów uchwytów okrągłych.

Uchwyty elektromagnetyczne można podłączyć do jednostki sterującej obrabiarki. W porównaniu do magnesów elektropermanentnych mają większe wymagania co do montażu - należy je podłączyć do sieci za pomocą pierścienia przyłączeniowego pośrodku zacisku.

Jeśli potrzebujesz okrągłego uchwytu o wysokiej wydajności, zapoznaj się z naszym Circu EM. Produkujemy go w średnicach od 400 mm.

Jak wybrać okrągły uchwyt magnetyczny?

Okrągłe uchwyty można uzupełnić odpowiednimi akcesoriami, w zależności od potrzeb danego zakładu. Na życzenie produkujemy na przykład płyty biegunowe z tzw. rowkami T. Są to rowki w płycie biegunowej uchwytu w kształcie litery T, w które wkręcane są elementy nasadki służącej do podparcia obrabianego przedmiotu. Podparty okrągły obrabiany przedmiot jest łatwo dostępny ze wszystkich stron i nie występuje ryzyko uszkodzenia samego magnesu podczas obróbki. Rowki T umożliwią Ci również szybsze i bardziej precyzyjne wyśrodkowanie obrabianego przedmiotu na uchwycie.

Chętnie pomożemy Ci w doborze odpowiedniego okrągłego uchwytu. Skontaktuj się z nami, opisz specyfikę swojego zakładu, a nasz specjalista doradzi Ci, jaki uchwyt magnetyczny będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Możemy Ci też wypożyczyć okrągły uchwyt do przetestowania go, a w przypadku specjalnych wymagań wyprodukujemy dla Ciebie okrągły magnes szyty na miarę.