Dobrej jakości magnes do podnoszenia ładunków lub magnes mocujący może wytrzymać dziesiątki lat, jest praktycznie niezniszczalny. Nie należy jednak zaniedbywać jego regularnej konserwacji i serwisu. Dotyczy to w szczególności magnesów do podnoszenia ładunków, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że magnes jest w 100% bezpieczny, stąd dlatego regularne przeglądy wymagane są również ustawowo. Przeczytaj, jak przebiega serwis i naprawy magnesów. Dowiedz się również, jak ze starego magnesu stworzyć nowy.

Serwis gwarancyjny magnesów

Magnesy do podnoszenia ładunków i uchwyty magnetyczne są objęte standardowym dwuletnim okresem gwarancji, o ile sprzedawca i kupujący nie uzgodnią inaczej. W Walmag w przypadku naszych magnesów do podnoszenia ładunków NEO, zazwyczaj uzgadniamy dłuższy okres gwarancji, udzielając 5-letniej gwarancji na wewnętrzny system magnetyczny (a zatem również na sam magnes).

W okresie gwarancyjnym przysługuje Ci prawo do darmowych napraw i serwisu magnesów (pod warunkiem, że są one objęte gwarancją i nie dotyczą bieżącego zużycia lub uszkodzenia mechanicznego powstałego wskutek błędu obsługi).

 

Serwis pogwarancyjny magnesów

Magnesy mają same w sobie bardzo długą żywotność. Część magnetyczna magnesów do podnoszenia ładunków, a także uchwytu magnetycznego, ukryta jest wewnątrz urządzenia, chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych i niekorzystnymi warunkami. Dlatego właściwie nie ulega zużyciu. Magnesy neodymowe w żaden sposób nie ulegają degradacji, nie tracą swojej siły magnetycznej.

Serwis magnesów zatem nie jest serwisem samych magnesów, lecz raczej pozostałych komponentów wokół urządzenia magnetycznego (w przypadku magnesów do podnoszenia ładunków są to najczęściej tabliczki lub dźwignia włączająca). Podczas używania magnesu są one narażone na zewnętrzne naprężenia i ciśnienie, dlatego zużywają się w większym stopniu.

Warto zainwestować w regularny pogwarancyjny serwis magnesów. Najdroższą częścią magnesu do podnoszenia ładunków lub mocującego jest jego rdzeń magnetyczny (z mieszaniny neodymu, żelaza i boru) wraz z wirnikiem. Nie zdarza się zbyt często, by konieczna była wymiana wirnika, rdzeń magnetyczny nie ulega zużyciu, a wymiana pozostałych komponentów magnesu do podnoszenia ładunków jest zawsze mniej kosztowna od zakupu nowego magnesu.

 

Nawet jeśli wymienisz wszystkie komponenty wokół magnesu, i tak zapłacisz znacznie mniej, a Twój magnes będzie w zasadzie jak nowy. Inwestycja w wysokiej jakości oraz certyfikowany magnes jest opłacalna, przy odpowiedniej dbałości jest to inwestycja na dziesiątki lat.

 Jak często należy sprawdzać magnesy do podnoszenia ładunków oraz magnesy mocujące

Najbardziej rygorystyczne zasady obowiązują w przypadku magnesów do podnoszenia ładunków (ich ewentualna awaria może mieć fatalne konsekwencje). Obowiązuje, że zgodnie z normą EN 13155:2020(E) każdy magnes do podnoszenia musi zostać poddany regularnej corocznej kontroli. Jej częścią jest także tzw. test zerwania, który sprawdza, czy magnes ma wystarczającą rezerwę mocy.

Przegląd magnesów do podnoszenia mogą dokonywać wyłącznie autoryzowani inspektorzy, a jej wynikiem jest wystawienie zaświadczenia o przeglądu kontrolnego. Więcej na temat tego, jakie warunki muszą spełniać magnesy do podnoszenia, możesz przeczytać w artykule o certyfikacji magnesów.

W zespole Walmag dokonujemy przeglądów i serwisu magnesów do podnoszenia ładunków różnych marek, nie ograniczamy się tylko do tych, które zakupiono u nas. Poza jednym wyjątkiem - może się zdarzyć, że zalecimy Ci, by nie dokonywać naprawy magnesu bez certyfikatu niezbyt dobrej jakości, ponieważ koszt takiej naprawy byłby zbliżony do ceny nabycia nowego magnesu.

Podczas przeglądu magnesów do podnoszenia ładunków technik serwisowy dokona podstawowej kontroli i konserwacji serwisowej bezpośrednio u Ciebie w firmie. Tylko w przypadku, gdy okaże się, że Twój magnes potrzebuje naprawy bardziej wymagającej technicznie, zabierzemy go do nas. Rozumiemy, że Twoim priorytetem jest utrzymanie płynności produkcji, a nie jej ograniczenie lub zatrzymanie, dlatego nie demontujemy magnesu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Jeśli wymaga tego produkcja w Twojej firmie, wypożyczymy Ci magnes zastępczy na czas naprawy magnesu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij do nas niezobowiązujące zapytanie.

Jeśli chodzi o serwis magnesów innego typu (np. uchwytów magnetycznych), ustawa nie nakazuje ich regularnych przeglądów, do naszej firmy Walmag trafią dopiero w momencie, gdy wystąpi problem. Magnesy mocujące potrafimy naprawić lub wymienić ich komponenty, w tym mechanizm magnetyczny, a także materiał magnetyczny wewnątrz uchwytu (granica między naprawą i regeneracją jest często bardzo cienka).

 

Regeneracja magnesów do podnoszenia ładunków: kompletna wymiana wszystkich komponentów

Wysokiej jakości rdzeń magnetyczny z neodymu nie zasługuje na spisanie go na straty po zużyciu otaczających go komponentów, które mają krótszą żywotność. Wymiana otaczających komponentów ma sens zarówno ekonomiczny, jak również ekologiczny, a magnes neodymowy może służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Regeneracja odbywa się w taki sposób, że w istniejącym magnesie do podnoszenia ładunków wymieniamy wszystkie zużyte komponenty (czasem wraz z wirnikiem), tworząc tym samym urządzenie, które jest całkowicie porównywalne pod względem funkcjonalności z nowym magnesem, jednak za niższą cenę.

Czy chcesz zlecić sprawdzenie lub regenerację magnesów do podnoszenia ładunków lub uchwytów magnetycznych? Chętnie sporządzimy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.