Ramiona robotyczne, które automatycznie przesuwają stalowe elementy do obrabiarki, a następnie ponownie przywracają je na miejsce. Systemy punktów zerowych, z którymi wykorzystasz czas w obrabiarce do maksimum. Zainspiruj się przykładami zastosowania magnesów do podnoszenia i mocujących w zautomatyzowanych zakładach naszych klientów – magnesy i demagnetyzery pomagają wyeliminować pracę ręczną.

Celem zautomatyzowanej produkcji jest zaangażowanie jak najmniejszej siły ludzkiej – dlatego magnesy do podnoszenia ładunków i uchwyty magnetyczne są nieodłączną częścią automatyzacji produkcji. Ramiona robotyczne i inteligentne systemy produkcyjne umożliwiają zamocowanie elementu lub podniesienie ładunku bez interwencji człowieka.

Wśród klientów Walmag jest wiele firm, które albo rozwiązują kwestie automatyzacji we swoim własnym zakładzie, albo projektują i sprzedają rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji swoim klientom. W tym artykule pokazujemy różne sposoby zastosowania magnesów w automatyzacji produkcji – na przykładach z realnych zakładów naszych klientów.

Magnetyczne ramiona robotyczne

W uchwyty magnetyczne lub magnesy do podnoszenia ładunków wyposażone są często w ramiona robotyczne. Ramię wyposażone w magnes do podnoszenia na przykład pobierze z magazynku kawałek stali przeznaczony do obróbki i umieści go na uchwycie magnetycznym, gdzie maszyna następnie rozpocznie operacje obróbki. Po zakończeniu obróbki ramię robotyczne zabierze obrabiany przedmiot i odłoży go z powrotem na miejsce.

System punktów zerowych oraz systemów paletowych

Czas jest cennym towarem w zakładach produkcyjnych. Eksploatacja maszyn kosztuje dużo pieniędzy i jakiekolwiek przestoje są niepożądane. Czas, jaki obrabiany przedmiot spędza w obrabiarce, można zdecydowanie skrócić, wprowadzając do produkcji system tzw. punktów zerowych oraz specjalnych systemów paletowych.

Na tym obszarze skupia się nasz szwajcarski klient EROWA. Produkuje systemy modularne, umożliwiające przygotowanie elementów do obróbki poza obrabiarką, na specjalnie dostosowanych paletach. Metalowe palety są wyposażone w magnesy mocujące (w większości są to nasze uchwyty Neomicro), na których zostaną zamocowane przyszłe obrabiane przedmioty. Przygotowane systemy paletowe następnie trafiają do obrabiarki jeden po drugim – maszyna może dzięki temu obrabiać bez przerw, które w przeciwnym razie są konieczne, by obsługa zamocowała w maszynie kolejny obrabiany przedmiot.

Z systemem punktów zerowych zatem wykorzystasz obrabiarkę do maksimum.

 

RADA: Przeczytaj, w jaki sposób magnesy do podnoszenia i mocujące zwiększają wydajność i obniżają koszty produkcji.

Demagnetyzery

W zakładach pracujących z magnesami często okazuje się, że elementy i produkty należy przed dalszą obróbką lub wysłaniem do klienta rozmagnesować, by dalsza praca była bezpieczna i bez komplikacji. Również ten proces można również zautomatyzować, i to w bardzo prosty sposób.

Nasz wieloletni klient Hašpl produkuje gwoździe i inne materiały łączące, a demagnetyzera tunelowego firmy Walmag używa do rozmagnesowania całych pudełek gwoździ za jednym razem. Pudełka na przenośniku taśmowym przejeżdżają przez demagnetyzer tunelowy. Rozmagnesowanie jest dzięki temu bardzo szybkim i całkowicie automatycznym procesem.

Dormer Pramet z Šumperka natomiast za pomocą naszego demagnetyzera rozmagnesowuje większą ilość płytek stalowych, by nie osiadał na nich pył lub stalowe opiłki w trakcie dalszej produkcji.

Automatyczne rozmagnesowanie jest również szeroko stosowane do rozmagnesowania prętów stalowych.

Rozmagnesowanie jest istotne podczas procesu produkcji części lotniczych lub w automotive, gdzie stawiane są surowe wymagania dotyczące magnetyzmu szczątkowego w dostarczanych częściach. Jeśli pył stalowy osiada na częściach, powoduje to komplikacje, na przykład podczas spawania lub lakierowania, natomiast w lotnictwie magnetyzm szczątkowy może niekorzystnie wpłynąć na działanie przyrządów.

 

RADA: Przeczytaj artykuł na temat znaczenia rozmagnesowania w produkcji.

Zajmujesz się automatyzacją produkcji i potrzebujesz porady w zakresie doboru magnesów? Skontaktuj się z nami, chętnie Ci doradzimy.