W zakładzie Siemens w miejscowości Frenštát pod Radhoštěm magnesy do podnoszenia ładunków NEO stosowane są od ponad dziesięciu lat. Obecnie zakład użytkuje ok. 160 sztuk. Stanislav Popelka, który pracuje z magnesami NEO i NEO HOT w spółce Siemens, opisał nam związane z nimi doświadczenia.

Magnesy podnoszące ładunki ważące tony

Siemens w miejscowości Frenštát pod Radhoštěm jest największym europejskim zakładem produkującym standardowe silniki elektryczne o wysokości osiowej 225 – 355 mm. Dostarcza silniki elektryczne do pomp, sprężarek i urządzeń wentylacyjnych - znajdziesz je w gigantycznych wentylatorach w tunelach transportowych, na platformach na otwartym morzu, lub w kruszarkach kamienia i betonu.

Mniejsze magnesy do podnoszenia NEO i NEO HOT używane są w Siemens do podnoszenia wałów, a te największe magnesy NEO podnoszą pakiety stojanowe blach prądnicowych o masie do 1000 kg.

Przed wprowadzeniem magnesów do eksploatacji w Siemens używano do podnoszenia ładunków haki C, na których obsługa musiała ręcznie podwiesić ładunek. Manipulacja hakami C była bardziej czasochłonna i wymagała więcej przestrzeni od manipulacji magnesami. Haki bowiem potrzebują więcej miejsca wokół podnoszonego przedmiotu, a ponadto trzeba było wygospodarować miejsce na ich przechowanie, gdy nie były używane.

 


Magnesy NEO w Siemens: po lewej magnes podnoszący pakiet stojanowy.

 

„Magnesy są mniejsze, łatwiejsze w przechowywaniu, a manipulacja nimi w porównaniu do haków jest łatwiejsza i szybsza. Pracują u nas magnesy o różnym udźwigu dla różnych wielkości ładunków; odpowiada nam to, że możemy wybierać spośród kilku typów magnesów, w zależności od tego, czego w danej chwili potrzebujemy“ - wyjaśnia Stanislav Popelka, który w Siemens odpowiada za magnesy do podnoszenia.

 

 

 

 

Wytrzymała konstrukcja magnesu


Zużyty magnes o konstrukcji skręcanej śrubami (po lewej)
kontra zużyty NEO Lift 1000, którego konstrukcja spawana
jest nienaruszona.

Jedną z zalet magnesów do podnoszenia NEO jest możliwość wymiany komponentów wokół rdzenia magnetycznego, jeśli nastąpi ich uszkodzenie lub zużycie. Z obtłuczonego magnesu po serwisie otrzymasz magnes, który jest jak nowy.

Wewnętrzny neodymowy rdzeń magnetyczny jest praktycznie niezniszczalny, a jego żywotność jest niemal nieograniczona. W wysokiej wytrzymałości magnesów NEO pomaga również spawana konstrukcja magnesu (w tym ucha do podwieszania). W porównaniu do magnesów o konstrukcji skręcanej, korpus spawany jest znacznie trwalszy, nic nie może się na nim poluzować, nie rozpada się.

W Siemens Magnesy NEO używane są w przestrzeniach wewnętrznych, nie są zatem narażone na deszcz lub mróz. Jednakże niektóre części zakładu są wobec magnesów bezlitosne. Magnesy muszą pracować w zapylonym środowisku, podnosić gorące przedmioty o temperaturze nawet 140oC (NEO HOT), lub wytrzymać powtarzające się oddziaływanie płynów do cięcia w sekcjach obróbki.

Stanislav Popelka potwierdza, że magnesy NEO są w stanie sprostać nawet takim ekstremalnym warunkom: „W ciągu 13 lat mojej pracy w firmie Siemens na palcach jednej ręki mógłbym policzyć magnesy, które musieliśmy wycofać.”

Wycofanie magnesów z eksploatacji następuje tylko wtedy, gdy trzeba wymienić tak wiele komponentów, że koszt naprawy jest zbliżony do ceny nowego magnesu. W takim momencie ich naprawa nie ma sensu pod względem ekonomicznym.

Perfekcyjny i regularny serwis oraz przeglądy magnesów    

 

Współpraca między Siemens i Walmag trwa już od ponad 10 lat. Na początku współpracy magnesy firmy Walmag stanowiły około połowy wszystkich magnesów użytkowanych w Siemens, obecnie ich udział wynosi ok. 85%. Siemens nadal rozwija produkcję i działalność, a nowe magnesy do podnoszenia ładunków nabywa niemal wyłącznie od spółki Walmag.

„Jako największą zaletę wymieniłbym dostępność serwisu, w przypadku innych producentów serwis jest dość problematyczny. Mamy dużo magnesów, więc co miesiąc realizowane są ok. 2-3 usługi serwisowe lub regularne przeglądy magnesów“ - opisuje Stanislav Popelka.

Nie oznacza to jednak, że magnesy potrzebują częstego serwisu - w przypadku certyfikowanych magnesów do podnoszenia ładunków obowiązkowy jest coroczny przegląd ze względów bezpieczeństwa. W Siemens zadowoleni są z faktu, że technik ds. przeglądów z Walmag w trakcie wizyty dokona obowiązkowego przeglądu wszystkich magnesów do podnoszenia w zakładzie, a nie tylko tych wyprodukowanych bezpośrednio przez Walmag.WSKAZÓWKA: Jeśli interesuje Cię to, w jaki sposób odbywa się serwis i konserwacja magnesów, przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule.

Stanislav Popelka dodaje również, że w Siemens doceniają fakt, że Walmag ulepsza i dostosowuje swoje magnesy do potrzeb klientów w oparciu o informacje zwrotne i praktyczne spostrzeżenia: Magnesy NEO standardowo wyposażone są w dźwignię przełączającą Easy Switch, która umożliwia obsługę jedną ręką (drugą ręką operator może sterować na przykład ramieniem dźwigu). Na podstawie wniosku spółki Siemens, firma Walmag zmodyfikowała dźwignię przełączającą i dodała do niej przycisk odblokowania dźwigni, do którego przywykli pracownicy firmy Siemens.

Dźwignia przełączająca jest przymocowana do magnesu za pomocą dwóch śrub (są to jedyne śruby znajdujące się na magnesie). Są one wpuszczane, a zatem nie ma możliwości, by w trakcie manipulacji zostały uszkodzone, co jest istotne w przypadku ewentualnej wymiany dźwigni przełączającej (poluzowanie uszkodzonych śrub może być trudne).

 

Wady magnesów do podnoszenia NEO

Wadą magnesów do podnoszenia NEO jest ich wyższa cena – istnieją tańsze magnesy o takim samym udźwigu. Wyższa cena jest daniną za produkcję w Czechach.

Jednak dzięki produkcji w UE magnesy NEO spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa wynikające z norm europejskich. Na przykład rzeczywisty udźwig magnesów NEO jest nawet trzykrotnie większy od ich deklarowanego udźwigu nominalnego.

W firmie Walmag nawet w przypadku magnesów NEO podczas obowiązkowego testu zrywania między magnes i ładunek wkładana jest kartka papieru, by symulować realne warunki pracy (między magnesem a podnoszonym ładunkiem często występują kieszenie powietrzne powstałe wskutek nierówności powierzchni, łuszczącej się farby lub nieregularnego kształtu podnoszonego ładunku).

Więcej na temat tego, jakie certyfikaty powinny posiadać magnesy do podnoszenia ładunków, możesz przeczytać w niniejszym artykule.

 

Serwis kliencki i posprzedażowy

W zakładzie Siemens w miejscowości Frenštát pod Radhoštěm nie rozważają już zakupu magnesów innych niż marki Walmag.

Walmag świadczy na rzecz firmy usługi doradcze w zakresie obliczania potrzebnej siły magnetycznej magnesów do podnoszenia, ich rozlokowania lub montażu.

Serwis kliencki świadczony przez Walmag docenia także Stanislav Popelka. „Relacje z producentem magnesów NEO są na bardzo wysokim, nie bałbym się powiedzieć najwyższym poziomie“ - ocenia swoje doświadczenie.

Czy w Twoim zakładzie znalazłby zastosowanie magnesy do podnoszenia NEO? Skontaktuj się z nami, chętnie sporządzimy dla Ciebie niewiążącą ofertę.