Pětiosý obráběcí stroj s již instalovaným magnetickým upínačem, upraveným
do tvaru upínací plochy stroje.

Nasz najpopularniejszy uchwyt magnetyczny zmodyfikowaliśmy w taki sposób, by idealnie pasował do wieloosiowych centrów obróbczych. Magnes mocujący staje się zatem integralną częścią maszyny – operator steruje obróbką, a także mocowaniem elementu za pośrednictwem jednej jednostki sterującej.

Czteroosiowe i pięcioosiowe centra obróbcze umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu operacji obróbczych w ramach jednego zamocowania – bez korekt pozycji obrabianego przedmiotu w maszynie lub konieczności przenoszenia go do innej maszyny. Możesz obracać elementem w maszynie we wszystkich kierunkach, przechylać go i dowolnie obracać. Dlatego też czasami spotkać można się z terminem obróbka 3D.

Zakłady korzystające z czteroosiowych i pięcioosiowych centrów obróbczych obrabiają szybciej i precyzyjniej. Wynika to z faktu, że eliminują one przestoje i błędy spowodowane niewielkimi niedokładnościami w przypadku nowego mocowania.

Nowoczesne obrabiarki i mocowanie magnetyczne idą w parze – jeśli zaawansowane centra obróbcze pracują z obrabianymi przedmiotami z materiałów ferromagnetycznych, sensowne jest użycie magnesu do mocowania obrabianych przedmiotów. Mocowanie magnetyczne jest szybsze, tańsze i bardziej wydajne.

WSKAZÓWKA: Przeczytaj więcej o zaletach mocowania obrabianych przedmiotów za pomocą magnesów.

Czteroosiowe i pięcioosiowe centra obróbcze miewają specyficzny kształt stołu obróbczego – koło ścięte do płaszczyzny po dwóch przeciwległych stronach.

Większość magnesów mocujących wykonana jest w kształcie prostokąta, kwadratu lub koła – nie pasują one dokładnie do powierzchni mocującej centrum obróbczego. Oczywiście możesz użyć takich uchwytów magnetycznych, jednak nie jest to rozwiązanie idealnie – czasami zdarzy się, że w którymś miejscu przeszkodą jest krawędź magnesu lub powierzchni mocującej.

W Walmag zmodyfikujemy popularny uchwyt magnetyczny Mastermill w taki sposób, by precyzyjnie dopasował się do kształtu powierzchni mocującej w centrum obróbczym. Powierzchnia mocująca zostanie wykorzystana do maksimum, a magnes mocujący dosłownie „wtopi“ się w obrabiarkę.


Pětiosé obrábění je svižné a automatické, šetří čas
i náklady. Magnetický upínač tyto výhody ještě zvýrazní.

Mastermill ponadto umożliwia połączenie centrum obróbczego z jednostką sterującą – operator steruje wówczas obróbką, a także mocowaniem w jednym programie i na jednym ekranie.

Modyfikacja zacisku magnetycznego Mastermill dla czteroosiowych i pięcioosiowych centrów obróbczych wchodzi w zakres produkcji magnesów szytych na miarę. Klient powinien w takim przypadku dostarczyć:

  • wymiary i kształt powierzchni mocującej (idealnie rysunki obrabiarki),
  • wymiary, kształty, ewentualnie inne specyfikacje obrabianych przedmiotów, z którymi pracuje się podczas produkcji (idealnie również rysunki, dokumentacje techniczne lub model).

Uchwyt magnetyczny Mastermill można spersonalizować czyli wykonać na miarę bez konieczności wizyty w zakładzie klienta. Personalizacja podwyższa cenę magnesu tylko nieznacznie w porównaniu do wersji standardowej (średnio o maksymalnie 10%, jednak zawsze zależne jest to od konkretnych okoliczności i specyfiki zakładu klienta).

Mastermill należy do grupy elektropermanentnych uchwytów magnetycznych, które wymagają do aktywacji wyładowania elektrycznego, a następnie działają bez prądu. Przynosi to dwie korzyści:

  • uchwyt magnetyczny nie posiada kabla podłączeniowego do sieci (mógłby stanowić przeszkodę podczas obracania, przekręcania i przechylania obrabianego przedmiotu),
  • uchwyt nie jest stale pod napięciem, dzięki czemu nie nagrzewa się podczas obróbki – jest to istotne szczególnie w przypadku obróbki precyzyjnej (z dokładnością do tysięcznych części milimetra).

Do jakich zakładów nadaje się zmodyfikowany uchwyt magnetyczny Mastermill?

Uchwyt Mastermill to właściwy wybór dla:

  • zakładów budowy maszyn, w których materiały ferromagnetyczne obrabiane są na obrabiarkach czteroosiowych i pięcioosiowych,
  • gdzie obrabiane są większe lub średnie przedmioty (Mastermill nie nadaje się raczej do małych obrabianych przedmiotów oraz elementów cienkich).

Uchwyt Mastermill w kształcie dostosowanym do czteroosiowych i pięcioosiowych centrów obróbczych dostarczyliśmy np. do spółki EUTECH – pierwotnie producenta tradycyjnych czeskich budzików, który stopniowo wyspecjalizował się w nowoczesnej produkcji maszyn. Obecnie produkuje na przykład precyzyjne części do robotów manipulacyjnych, spawalniczych i montażowych lub specjalne części do foteli pilotów, które zapewniają bezpieczne zwolnienie spadochronu ratunkowego w przypadku katapultowania.

Mastermill o zmodyfikowanym kształcie stosowany jest również w P-D Refractories, będącym jednym z największych czeskich producentów i dostawców produktów i surowców żaroodpornych. 

Jesteś zainteresowany mocowaniem magnetycznym? Chętnie omówimy z tobą, jaki rodzaj uchwytu byłby dla ciebie odpowiedni – skontaktuj się z nami! Nawet w przypadku magnesów personalizowanych oferujemy krótkie terminy dostaw – zazwyczaj realizujemy zamówienie w ok. 8 tygodni.