Magnesy są pod wieloma względami bezpieczniejsze od mechanicznego podnoszenia i mocowania. Trzeba tylko pamiętać o ich kilku specyficznych właściwościach. Przeczytaj, na co należy zwracać uwagę podczas stosowania magnesów oraz w jaki sposób magnesy ułatwią Ci pracę.Ogólne zasady bezpieczeństwa podczas pracy

Tak samo, jak w przypadku mechanicznego podnoszenia lub mocowania, podczas pracy z magnesami należy przestrzegać środków bezpieczeństwa. Jeśli używasz magnesów do podnoszenia ładunków, miej zawsze na uwadze, że podnosisz ciężkie ładunki i przestrzegaj zasad BHP, które dotyczą podnoszenia ładunków. Nie przekraczaj maksymalnego ciężaru, który zgodnie z ustawą możesz podnosić i stosuj sprzęt ochronny (kaski). Nie należy również przekraczać maksymalnego udźwigu magnesu.

Jeśli pracujesz z magnesami mocującymi, przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa określonych dla operacji wykonywanych na uchwytach magnetycznych. Stosuj obowiązkowy sprzęt ochronny - okulary, przyłbice, a także rękawice. Dotyczy to zarówno mocowania obrabianych przedmiotów za pomocą magnesów, jak też mocowania ręcznego. Na przykład, w przypadku starych tokarek metalowy wiór może wpaść Ci do oka podczas obróbki, a gorące przedmioty poddawane obróbce mogą Cię poparzyć - sprzęt ochronny może pomóc zapobiec podobnym obrażeniom.

Bezpieczeństwo magnesów do podnoszenia

Alternatywą ręczną dla użycia magnesów do podnoszenia jest ręczne przywiązywanie ładunku do tzw. haków-C. Wiązanie ręczne zwiększa prawdopodobieństwo, że operator popełni błąd i podnoszony ładunek nie będzie dobrze zamocowany lub poluzuje się. Konsekwencje takiego błędu mogą być fatalne w skutkach. Nie mówiąc o tym, że podczas ręcznego podwieszania ładunku operator musi się poruszać bezpośrednio pod nim.

W przypadku magnesów do podnoszenia operator umieści magnes od góry na podnoszonym ładunku, aktywuje magnes za pomocą dźwigni przełączającej, co spowoduje zamocowanie ładunku. Cały proces jest znacznie bezpieczniejszy. Należy tylko uważać na wyśrodkowanie magnesu na środku podnoszonego przedmiotu. W przypadku dłuższych ładunków jest to ważne zabezpieczenie, by ładunek nie zsunął się z magnesu.

 

Bezpieczeństwo magnesów mocujących

W trakcie obróbki na uchwyt magnetyczny działają różne siły, takie jak np. siła ścinająca – szczegółowe informacje na temat sił działających na magnesy znajdziesz w niedawno opublikowanym artykule. Dlatego należy wybrać uchwyt magnetyczny o wystarczającej sile i stosownym kształcie. Chętnie doradzimy Ci w wyborze, ewentualnie jesteśmy w stanie także wyprodukować uchwyt szyty na miarę.

Dobrze dobrany uchwyt magnetyczny nie zagraża bezpieczeństwu pod warunkiem, że operator magnesu przestrzega zasad BHP. Wręcz przeciwnie, praca z magnesem mocującym jest bezpieczniejsza od mocowania ręcznego. W jego przypadku zawsze istnieje ryzyko wpływu czynnika ludzkiego. System może pozostać niedokręcony. Uchwyty magnetyczne umożliwiają ponadto dostęp do obrabianego przedmiotu z pięciu stron, co oznacza, że nie trzeba często zmieniać ich mocowania w trakcie obróbki. Zmniejsza to ryzyko błędu ludzkiego i niewystarczającego zamocowania.

Tutaj możesz przeczytać, jakie wymagania w zakresie obsługi mają magnesy podczas eksploatacji.
Specyfika magnesów permanentnych

Tzw. magnesy trwałe lub też permanentne posiadają specyficzne właściwości, które należy uwzględniać przy ustalaniu zasad bezpieczeństwa:

  • ich rdzeń magnetyczny jest stosunkowo kruchy,
  • a pole magnetyczne magnesów permanentnych można tylko przełączyć, nie można go całkowicie wyłączyć – są trwale magnetyczne.

Z magnesami permanentnymi możesz spotkać się u nas zwłaszcza w ofercie magnesów do podnoszenia. Ich kruchości nie odczujesz jako użytkownik podczas pracy - rdzeń magnetyczny znajduje się wewnątrz urządzenia. W Walmag dokładamy wszelkich starań, by struktura wokół rdzenia magnetycznego była wystarczająco mocna, by magnes nigdy się nie rozbił.

Specyfika bardzo silnych magnesów

W przypadku magnesów o większych wymiarach należy wziąć pod uwagę, że ich silny magnetyzm może wpłynąć na działanie niektórych urządzeń elektronicznych lub uszkodzić zapis na nośniku magnetycznym. Dlatego przestrzegaj następujących zasad bezpieczeństwa:

  • Z magnesami nie powinny pracować osoby posiadające w ciele urządzenia elektroniczne wspomagające funkcje życiowe ich organizmu (np. rozrusznik serca lub pompa insulinowa).
  • Pole magnetyczne może negatywnie wpłynąć na działanie niektórych przyrządów pomiarowych. Dlatego silne magnesy należy zawsze umieszczać w odpowiedniej odległości od przyrządów pomiarowych. W przypadku magnesów permanentnych, których magnetyzmu nie można wyłączyć, magnesy należy przechowywać w taki sposób, by nie mogły wpływać na pracę przyrządów pomiarowych, nawet jeśli magnesy nie są aktualnie używane. Zalecenia dotyczące bezpiecznej odległości znajdziesz w instrukcji, a w razie wątpliwości zapytaj producenta.
  • W pobliżu włączonych magnesów nie umieszczaj magnetycznych nośników danych. Obecnie dotyczy to zwłaszcza starszych kart płatniczych (z paskiem magnetycznym). Kaset lub dyskietek już raczej nie nosimy w kieszeniach.

Nie jesteś pewien, jaka jest różnica między magnesami permanentnymi, elektropermanentnymi oraz elektromagnesami? Przeczytaj artykuł, w którym szczegółowo objaśniamy różnice między magnesami.

Czy pole magnetyczne jest szkodliwe dla człowieka?

Zdecydowanie nie. Nigdy nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków u osób często narażonych na działanie pola. A wręcz przeciwnie, wielu ekspertów jest przekonanych o pozytywnym wpływie pola magnetycznego na organizm człowieka (istnieje nawet tzw. magnetoterapia będąca zabiegiem fizjoterapeutycznym).

Uchwyty magnetyczne, a także magnesy do podnoszenia sprawią, że Twoją produkcja lub praca w magazynie będzie bardziej wydajna, łatwiejsza i szybsza. Przeczytaj nasze porównanie mocowania mechanicznego i magnetycznego lub od razu skontaktuj się z nami – chętnie przedstawimy Ci zalety magnesów. Magnes do Twojego zakładu możemy najpierw wypożyczyć Ci na próbę.