Bateriový magnet s dálkovým ovládáním.

Wybierając magnes do podnoszenia ładunków, uwzględnij zwłaszcza typ i udźwig magnesu, a także warunki w Twoim magazynie lub zakładzie. Skup się również na jakości magnesu i przeczytaj, co obejmują różne certyfikacje. Doradzimy Ci, jak to zrobić.

Typ magnesu do podnoszenia

Magnesy do podnoszenia ładunków produkowane są w trzech wersjach:

 • Magnesy permanentne przełączane są do pozycji ON/OFF za pomocą dźwigni ręcznej. Są to proste magnesy z neodymu, żelaza i boru, a ich kluczową zaletą jest to, że nie potrzebują źródła zasilania energią elektryczną. Wadą natomiast jest ograniczony udźwig (do około 2 ton) - w przypadku mocniejszych magnesów ręczne przełączenie dźwigni nie jest możliwe.
 • Magnesy bateriowe, które aktywowane i dezaktywowane są za pomocą przycisku sterującego. Mogą mieć zatem większy udźwig od magnesów permanentnych; ponadto po dezaktywacji magnesu nastąpi natychmiastowe i całkowite rozmagnesowanie ładunku. Wadą jest wyższa cena i konieczność regularnego ładowania baterii.
 • Magnesy elektryczne działają w podobny sposób, co bateriowe, z tym, że do pracy potrzebują kabla zasilającego. To magnesy o największych udźwigach, 5 ton i powyżej.
 • Magnesy elektropermanentne plasują się pomiędzy magnesami permanentnymi i bateriowymi/elektrycznymi. Aktywacji magnesu dokonać można za pomocą impulsu prądowego, tak więc na początku pracy należy go podłączyć do sieci. Następnie jednak praca odbywa się już bez prądu. Magnes elektropermanentny, podobnie jak magnes bateriowy, ma wysoki udźwig, lecz także większy magnetyzm szczątkowy.

 

WSKAZÓWKA: Poszczególne typy magnesów opisano bardziej szczegółowo w artykule Różnice między magnesami permanentnymi, magnesami elektropermanentnymi oraz elektromagnesami.

 

Maksymalny udźwig magnesu

Kluczową cechą magnesów bateriowych jest ich udźwig, który zawsze podawany jest przez producenta w specyfikacji produktu. Zgodnie z europejską normą bezpieczeństwa EN 13155 obowiązuje, że

 • magnesy permanentne muszą utrzymać 3× cięższy ładunek od ich deklarowanego udźwigu,
 • magnesy bateriowe (elektryczne) muszą utrzymać 2× cięższy ładunek od ich deklarowanego udźwigu,
 • a magnesy elektropermanentne muszą utrzymać 3× cięższy ładunek od ich deklarowanego udźwigu maksymalnego z natychmiastowym monitoringiem siły przytrzymującej do nawet dwukrotności ich udźwigu nominalnego.

Chociaż może się wydawać, że rezerwy mocy są wystarczające, zalecamy, by magnesów do podnoszenia ładunków nie przeciążać ponad udźwig nominalny. W praktyce bowiem ładunki bywają zanieczyszczone, na przykład kurzem, resztkami farby lub rdzą, co zawsze zmniejsza siłę przytrzymującą magnesu. Podobnie, na przykład podczas podnoszenia kilku blach, między blachami powstają szczeliny powietrzne, które zmniejszają siłę magnetyczną.

Na udźwig magnesów wpływa też temperatura środowiska, w temperaturach powyżej 50°C klasyczne magnesy neodymowe tracą siłę przytrzymującą i wskazane jest zastosowanie specjalnych magnesów do ciepłych środowisk, wykonanych z mieszanki samaru i kobaltu. Przykładem są nasze magnesy NEO HOT.

W Walmag, podczas testowania magnesów do podnoszenia ładunków, wkładamy między ładunek i magnes kartkę papieru, by lepiej symulować zanieczyszczenie podczas pracy. Pomimo tego jednak, zalecamy w celu zapewnienia bezpieczeństwa, by obciążać magnesy do maksymalnie 100% ich deklarowanego udźwigu.

 

WSKAZÓWKA: Przeczytaj więcej informacji na temat certyfikacji magnesów do podnoszenia ładunków.

 


Při výběru magnetu je nutné počítat i s tím, že smyková síla je výrazně nižší
než (kolmá) přídržná.

Najczęściej podnoszone ładunki

Kształt lub materiał najczęściej podnoszonych ładunków również wpływa na wybór magnesu do podnoszenia. Aby zapewnić maksymalną wydajność, należy zatem wziąć pod uwagę:

 • Materiał ładunków. Stale niskowęglowe (C15 lub C22) przewodzą przepływ linii sił magnetycznych zdecydowanie lepiej od stali wysokowęglowych i stopowych.
 • Kształt i wymiary ładunków. Bardzo długie blachy mogą się wyginać lub ślizgać. Do takich celów wybieraj większe zestawy magnesów do podnoszenia ładunków.
 • Grubość ładunków. W przypadku cienkich blach dochodzi do tego, że pole magnetyczne zamyka się dopiero za elementem, natomiast podczas podnoszenia kilku blach jednocześnie między poszczególnymi blachami powstają szczeliny powietrzne. Wszystko to zmniejsza siłę przytrzymującą.

Jakość magnesu

Obecnie na rynku magnesów niestety aż roi się od produktów złej jakości. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest podejrzanie niska cena – bardzo tanie magnesy często pochodzą z Chin lub podobnych krajów, nie spełniają europejskich standardów bezpieczeństwa i mają też krótką żywotność. Uważaj szczególnie na:

 • Konstrukcję magnesu. Wysokiej jakości magnesy do podnoszenia ładunków zespawane są z jednego kawałka metalu, magnesy niższej jakości są skręcane śrubami.
 • Dźwignię przełączającą. Zawsze powinna istnieć możliwość wygodnego sterowania dźwignią jedną ręką i zdecydowanie nie może ona samoczynnie „wystrzeliwać“ z powrotem do pozycji OFF.
 • Certyfikację. Magnes powinien zawsze spełniać wymogi wspomnianej już normy bezpieczeństwa EN 13155. Zalecamy też wybór magnesów spełniających wymogi europejskiej normy CE.

 

WSKAZÓWKA: Omówiliśmy ten temat szczegółowo w artykule Jak rozpoznać magnes (nie)wysokiej jakości.

 

Zasięgnij porady producenta

W przypadku prawidłowej konserwacji i odpowiedniego obchodzenia się z nimi, wysokiej jakości magnesy do podnoszenia wytrzymają dziesiątki lat. Jeśli nie wiesz, jak wybrać magnes, zasięgnij porady producenta lub dostawcy, by dokonać właściwego wyboru.

Na przykład w Walmag możemy doradzić, które magnesy będą dla ciebie idealne, w zależności od typu zakładu i ładunków. Możemy wypożyczyć ci magnesy na próbę lub wyprodukujemy dla ciebie nawet całe zestawy magnesów szyte na miarę.

 

WSKAZÓWKA: Dla inspiracji przeczytaj, jak nasze magnesy do podnoszenia podnoszą tonowe ładunki w firmie SIEMENS.