Magnesy mocujące przyspieszają produkcję, obniżają koszty i podwyższają rentowność. Aby w pełni wykorzystać zalety magnesów mocujących, należy dokonać starannego wyboru – najlepiej postępując zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi tego, na czym należy się skupić.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następującą instrukcję. Przeczytaj naszą checklistę i dokonaj według niej wstępnego wyboru lub przygotuj odpowiedzi na pytania, które zada Ci każdy producent magnesów mocujących.

WSKAZÓWKA: Przeczytaj nasze porównanie mocowania magnetycznego i mechanicznego, jeśli chcesz przekonać się, że uchwyty magnetyczne rzeczywiście sprawiają, że produkcja jest bardziej wydajna, szybsza i tańsza.

 

Checklista dotycząca wyboru uchwytu magnetycznego

1.   Jakie elementy będą mocowane za pomocą magnesu?

Przy dokonywaniu wyboru kluczowe znaczenie ma rodzaj elementów, które będą poddawane obróbce na magnesie. W grę wchodzi kilka czynników:

Materiał obrabianego elementu

Rodzaj materiału określa wymaganą siłę magnesu. Aby element mógł być obrabiany na magnesie, musi być wykonany z materiału ferromagnetycznego. Najlepsze namagnesowanie osiągają elementy ze stali niskowęglowej (o zawartości węgla rzędu setnych części procenta). Stale wysokowęglowe i stopowe mają większy udział pierwiastków niemagnetycznych i muszą być mocowane za pomocą silniejszego magnesu.

WSKAZÓWKA: Siła mocowania magnesu wymagana do konkretnych operacji zależy od wielu zmiennych.  Szczegółowo omówiliśmy wszystkie czynniki wpływające na siłę magnetyczną w osobnym artykule.

 

Grubość elementów

Standardowy magnes mocujący niezawodnie mocuje elementy o grubości 12 mm. W przypadku elementów cieńszych konieczne jest wybranie magnesu z grubszym biegunem lub użycie dodatkowej płyty biegunowej. W niej należy wyfrezować „negatyw” obrabianego elementu, dzięki czemu powstanie coś na kształt formy, do której element idealnie się wpasuje i nie będzie przesuwał się na boki podczas obróbki.

W przypadku elementów cienkich istnieje ryzyko, że pole magnetyczne przejdzie przez nie i zamknie się dopiero za elementem. Element nie będzie wówczas odpowiednio przymocowany i podczas obróbki mógłby ulec odkształceniu lub przesunąć się. 

WSKAZÓWKA: Jeśli mocowane będą również elementy cienkie, warto zlecić wykonanie magnesu mocującego szytego na miarę, który poradzi sobie nawet z elementami o grubości 4 mm. Przeczytaj o tym, jak odbywa się produkcja magnesów mocujących szytych na miarę.

 

Powierzchnia elementu

Uchwyt najlepiej namagnesuje element, który jest równy, czysty i gładki. Wszelkie zabrudzenia, czy na przykład warstwa farby lub lakieru, obniżają siłę mocującą magnesu. Problem ten dotyczy również elementów z otworami, a także elementów perforowanych, które częściowo przepuszczają magnetyzm. W przypadku takich specyficznych elementów zawsze konieczne jest indywidualne obliczenie wymaganej siły magnesu. Ewentualnie istnieje możliwość wypróbowania magnesu w praktyce. Firma Walmag oferuje taką usługę, umożliwiając wypożyczenie magnesu mocującego na próbę.

 

WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć wystarczającą siłę magnesu, szczegółowe informacje możesz znaleźć w naszym artykule na temat rodzajów sił działających na uchwyty magnetyczne i magnesy do podnoszenia

 

Kształt obrabianego elementu

Wybierz okrągły uchwyt magnetyczny, jeśli wiesz, że obróbce będą poddawane elementy okrągłe – zazwyczaj chodzi na przykład o tarcze do pił, łożyska lub cewki. Uchwyt okrągły pozwoli Ci wykonać więcej operacji obróbczych bez konieczności zmiany mocowania elementu w trakcie obróbki. W ramach jednego mocowania można wówczas wykonać obróbkę powierzchni czołowej elementu oraz jego powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych.

 

WSKAZÓWKA: Przeczytaj więcej na temat okrągłych uchwytów magnetycznych.

 

Regularność kształtu obrabianego elementu

Należy określić, czy mocowane będą elementy proste, czy może ich kształty są nieregularne? Aby obrabiany przedmiot optymalnie przylegał do magnesu, musi być mocowany z taką samą siłą w różnych punktach. Nie można tego zagwarantować w przypadku nierównych obrabianych elementów, które w ramach procesu mocowania wymagają także wyrównania.

Z nieregularnymi elementami poradzi sobie na przykład magnes mocujący Mastermill za pomocą sztywnych i elastycznych nasadek biegunowych. Najpierw za pomocą sztywnych nasadek należy utworzyć płaszczyznę odniesienia, a następnie dodać elastyczne nasadki biegunowe, które skopiują kształt obrabianego elementu. Po włączeniu magnesu elastyczne nasadki biegunowe zablokują obrabiany przedmiot na poziomie płaszczyzny odniesienia, idealnie go wyrównując.

WSKAZÓWKA: Magnes Mastermill jest najczęściej wybieranym przez klientów Walmag. Z tego powodu poświęciliśmy oddzielny artykuł temu, co potrafi uchwyt magnetyczny Mastermill.

 

 


Kruhový magnetický upínač Neostar

2.   Jak obrabiane będą elementy na uchwycie magnetycznym?

Aby wybrać odpowiedni uchwyt magnetyczny, należy dokładnie określić i zrozumieć procesy obróbcze, które będą wykonywane na magnesie. W firmie Walmag ułatwiamy wybór poprzez podział magnesów mocujących na naszej stronie internetowej na kategorie według rodzaju procesu obróbczego.

Najczęstszym rodzajem obróbki realizowanej przez naszych klientów jest:

Frezowanie

Jeśli klient wymaga wszechstronnego uchwytu magnetycznego, na którym planuje również frezowanie, w takim przypadku najlepiej wybrać magnes mocujący Neomill Compact, który umożliwia także struganie oraz wiercenie i wytrzymuje również intensywne szlifowanie.

Do zmiennego mocowania mniejszych i średnich obrabianych elementów nadaje się wspomniany już uchwyt Mastermill. Do elementów średnich i dużych wielkości rekomendujemy uchwyt Neopower lub Mastermill 70.

Wiercenie

W przypadku mocowania obrabianych elementów w celu wiercenia, należy upewnić się, że operator nie przewierci się przez obrabiany element aż do uchwytu. Można tego uniknąć, kupując nasadki do uchwytu, dzięki którym obrabiany element umieszczony zostanie wyżej na uchwycie.

Szlifowanie

Szlifowanie zgrubne wymaga przede wszystkim silnego magnesu o dużej sile mocującej i solidnej konstrukcji. W przypadku szlifowania precyzyjnego konieczne jest eliminowanie nagrzewania, które może odkształcić obrabiany element. Dlatego nadają się do tego magnesy elektropermanentne, które nie nagrzewają się (w przeciwieństwie do elektromagnesów) — np. nasz Grindmaster.

Toczenie

W przypadku toczenia najczęściej stosowane są magnesy okrągłe, umożliwiające dostęp do obrabianego elementu z pięciu stron bez konieczności wielokrotnej zmiany mocowania przez operatora.

Obróbka precyzyjna

Podobnie jak w przypadku szlifowania precyzyjnego, kluczowe jest, by uchwyt nie nagrzewał się podczas obróbki. Dlatego też do obróbki precyzyjnej nadają się elektropermanentne uchwyty magnetyczne.

WSKAZÓWKA: Elektromagnesy, magnesy elektropermanentne i magnesy permanentne mają swoje zalety i wady, które predestynują je do różnych rodzajów operacji. Przeczytaj o różnicach między tymi typami magnesów.

 

3.   Jaka jest specyfika pracy?

Zastanów się, na jakie czynniki zewnętrzne będą narażone uchwyty magnetyczne podczas pracy. Uwzględnij na przykład wpływ płynu chłodzącego podczas obróbki. Magnes musi być wodoszczelny i najlepiej wykonany z monobloku – oznacza to, że na korpusie magnesu nie ma rowków ani połączeń, przez które płyn mógłby przeniknąć do magnesu. To samo dotyczy pracy w nadmiernie zapylonym środowisku.

 

WSKAZÓWKA: Z monobloku wykonujemy na przykład często wybierany uchwyt magnetyczny Mastermill.

 

4.   W jaki sposób chcesz sterować magnesem?

Czy konieczne jest połączenie jednostki sterującej magnesu z jednostką sterującą obrabiarki? Krok ten ułatwia operatorowi pracę — maszyna i magnes sterowane są wówczas z jednego miejsca.

W przypadku zespołu magnesów należy jasno określić, czy jednostka sterująca ma sterować całym zespołem, czy też poszczególnymi magnesami lub ewentualnie ich sekcjami. Jest to częste wymaganie w przypadku dużych maszyn, gdy np. w jednej części maszyny przebiega obróbka, a w drugiej przygotowywane są elementy do obróbki. Chętnie zaprojektujemy dla Ciebie zespół magnesów – najpierw wykonamy precyzyjny rysunek odpowiadający wymiarom maszyny, na którym zaznaczone zostaną dokładne miejsca umieszczenia magnesów z opisem tego, jakie elementy będą na nich poddawane obróbce.

Wysokiej jakości uchwyt magnetyczny przetrwa lata

Wybieraj magnesy wysokiej jakości – będą Ci dobrze służyć przez wiele lat. W firmie Walmag produkujemy magnesy do podnoszenia, a także magnesy mocujące już od ponad 30 lat, gwarantując ich doskonałą jakość. Magnesy także serwisujemy lub ewentualnie regenerujemy te, które po wielu latach pracy zużyły się.

Udało nam się wyjaśnić Ci, który uchwyt magnetyczny najlepiej nadaje się do wykonywanej przez Ciebie pracy? Skontaktuj się z nami – z przyjemnością omówimy z Tobą szczegóły, odpowiemy na Twoje ewentualne pytania i pomożemy Ci wybrać optymalny uchwyt magnetyczny.