Zbyněk Tihelka, CEO

Dźwignia przełączająca magnesu podnośnikowego bez zabezpieczenia, które wyłączy magnes, gdy tylko lekko o coś zahaczy. Bezużyteczny system magnetyczny za sto tysięcy. W najgorszym przypadku także wypadek podczas pracy. To wszystko mogą spowodować tanie magnesy do podnoszenia ładunków i uchwyty magnetyczne. Sekretarz firmy Walmag, Zbyněk Tihelka, widział już wiele w ciągu 23 lat w branży. W wywiadzie opisuje, dlaczego tanie magnesy są mniej bezpieczne, a ich zakup jest nieopłacalny.

Czy istnieje coś takiego, jak podejrzanie niska cena magnesu podnośnikowego lub uchwytu magnetycznego?

Tak, istnieje. Tak samo, jak w wielu innych przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest zbadanie rynku przed zakupem, by uzyskać wyobrażenie o zwykle występującej cenie. Magnesy o podejrzanie niskiej cenie są zazwyczaj nie najlepszej jakości i mają stosunkowo ograniczoną żywotność. Problematyczna może być również dostawa, podobnie jak kwestia gwarancji, a obsługi klienta może w ogóle zabraknąć. Po prostu zalecam wzmożoną ostrożność, gdy tylko cena magnesu jest znacznie niższa od występującej zazwyczaj na rynku. Znam czeską firmę, która sprzedaje tanie magnesy wyprodukowane w Chinach i twierdzi, że są czeskie. Zdradza je właśnie podejrzanie niska cena.   

Co w magnesie jest najdroższe?

Nie ma na to precyzyjnej odpowiedzi. Cena odzwierciedla wysokiej jakości materiały, fachowe i precyzyjne wykonanie oraz know-how, lub też zastosowane technologie, która decydują o ostatecznych właściwościach magnesu. Należy też powiedzieć, że specjalne materiały magnetyczne bywają gorzej dostępne. Na przykład neodym, materiał magnetyczny jakości premium, jest produkowany głównie w Chinach. Tak więc na jego cenę wpływa czasami także polityka Chin. Muszę też nadmienić, że w Europie obowiązują dość surowe przepisy różnego rodzaju – czy to w zakresie ochrony środowiska, prawa pracy, niezbędnych atestów, itd. To oczywiście również wpływa na cenę.

Neodym jest stosowany w magnesach permanentnych. Czy to oznacza, że elektromagnesy są tańsze?

W ten sposób nie można powiedzieć. W przypadku elektromagnesów neodym nie podnosi ceny, jednak z kolei do ich produkcji potrzebna jest miedź lub aluminium do cewek magnetycznych, a nawijanie cewek jest stosunkowo pracochłonne.

Czy istnieją jakieś tanie zamienniki neodymu?

Najtańszym magnesem jest magnes ceramiczny, czyli taki, który mamy w domu na lodówce lub na tablicy w szkole. Jest on w większości stosunkowo słabe rozwiązanie do zastosowań przemysłowych. W zakładach produkcyjnych optymalny jest neodym. Niemniej jednak, jego jakość również może się różnić. Mówiąc kolokwialnie, tańsze neodymy mogą być słabsze; fachowo rzecz biorąc, tańszy neodym nie pochłonie tyle energii magnetycznej dla danej kubatury, co lepszej jakości neodym. Albo na przykład w danej liczbie zamówionych sztuk występuje wyższy odsetek braków, których po prostu trudno wykryć.


Skręcana konstrukcja magnesu powoli zaczyna się rozpadać. Po prawej stronie znajduje się najnowszy magnes
podnoszący firmy Walmag, Revolift, który ma tylko 2 śruby na całej konstrukcji.

A konstrukcja magnesu? Czy także tutaj droższy oznacza lepszy?

Bez wątpienia. Oznacza to większy wysiłek i bardziej wymagające know-how. Można to zauważyć szczególnie w przypadku magnesów podnośnikowych. W firmie Walmag produkujemy magnesy do podnoszenia ładunków w taki sposób, że ich główna konstrukcja jest spawana. Jest to droższy proces produkcyjny niż w przypadku zwykłego skręcenia poszczególnych części, lecz magnes jest wtedy wyższej jakości, mocniejszy i, co najważniejsze, dłużej wytrzyma.

Jak konkretnie objawi się wyższa jakość?

Spawany magnes podnośnikowy jest solidny, wytrzymały i niezawodny. Nic nie luzuje się na konstrukcji, nic się nie chwieje, nic nie odpada z magnesu. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Magnes o konstrukcji skręcanej może zmontować i skręcić nawet mniej wykwalifikowany personel. Większość śrub jednak z czasem się poluzuje, obciążana konstrukcja się wtedy „rozklei“, a magnes zaczynie się rozpadać.

Walmag zatrudnia wykwalifikowanych spawaczy i dużą wagę przywiązujemy do przygotowania części – precyzja to podstawa. Jakość tkwi w szczegółach, które zazwyczaj rozpoznają tylko osoby z doświadczeniem w pracy w przemyśle maszynowym. Laikowi opisałbym to w taki sposób, że wszystkie powierzchnie magnesu powinny być precyzyjnie obrobione do płaszczyzny. Wszystkie krawędzie powinny być względem siebie równoległe i pozbawione zadziorów, czyli zaokrąglone. Precyzyjnie obrobiony magnes z wysokiej jakości materiałów, a także pojedynczych może pracować przez wiele lat, nawet przy dużych obciążeniach i bez awarii.

 

A mechanizm przełączania? Czy można w jakiś sposób opisać wysoką jakość kontra niska jakość?

Tak, dźwignia przełączająca jest kolejnym wskaźnikiem jakości. Idealnie byłoby, gdyby była dokładna i solidna, z zabezpieczeniem przed wyłączeniem. Na swoim profilu LinkedIn mam film przedstawiający magnes, którego dźwignia przełączająca nie ma żadnego zabezpieczenia przed wyłączeniem, a przycisk przełączający znajduje się na końcu dźwigni. Na filmie dobrze widać, że wystarczy, by dźwignia lekko o coś zahaczyła, a podnoszony przedmiot spadnie z magnesu. Chyba potrafią sobie Państwo wyobrazić, jakie kłopoty mogłoby to spowodować.

Co jeszcze znajduje odzwierciedlenie w cenie magnesów?

Wspomniałem już o know-how, czyli o tym, co znajduje się wewnątrz magnesu i co jest składane przez pracowników z wieloletnim doświadczeniem, a nie przez tanią siłę roboczą. Jakość wykonania obejmuje również to, co znajduje się na powierzchni magnesu. Widziałem nawet magnes z papierowymi tabliczkami. W przypadku podnośników magnetycznych stanowi to ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa. Wystarczy kilka zadrapań i już nie wiadomo, czy magnes uniesie 800 lub 300 kilogramów. Tymczasem, informacja o udźwigu jest obowiązkowym elementem bezpieczeństwa na magnesach do podnoszenia ładunków i się zedrze, to magnes powinien zostać poddany serwisowi lub regeneracji. To obowiązuje u nas, zgodnie z europejskimi przepisami. A swoją drogą, to kolejna kwestia – tanie magnesy pochodzenia azjatyckiego spełniają jedynie najbardziej podstawowe minimum, ewentualnie są na samej granicy i już przy niewielkim zużyciu są poniżej normy.

U nas w Walmag obowiązuje, że certyfikowany magnes podnośnikowy musi mieć w rzeczywistości trzykrotnie większy udźwig niż deklarowany udźwig nominalny, nawet ze szczeliną powietrzną 0,1 mm (tzw. AIR GAP TEST). Magnesy azjatyckie i wiele innych nie muszą spełniać tego wymogu. Magnesy wysokiej jakości w większości otrzymasz z dokumentacją, certyfikatami, protokołami kontroli i zrozumiałą instrukcją użytkowania. Będą też starannie zapakowane, by nie uległy uszkodzeniu podczas transportu.


Magnes do podnoszenia pochodzenia chińskiego z papierową etykietą.
Za kilka tygodni będzie nieczytelna.

Czy niższa jakość magnesu objawi się też w jego funkcjonalności?

Tak, jak wspomniałem, istnieje ryzyko dla bezpieczeństwa, jeśli mocowane obrabiane przedmioty lub podnoszone ładunki nie są odpowiednio trzymane przez magnesy. Magnesy niższej jakości mogą też mieć wysoki magnetyzm szczątkowy, co oznacza, że nawet po wyłączeniu magnesu obrabiany przedmiot może być trudny do zdjęcia. Może to generować inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje na stanowisku pracy.

Niestety, czasami zdarza się, że zły magnes spowoduje, że ktoś w produkcji dozna obrażeń, widziałem już kilka takich przypadków, raz nawet zwróciła się do mnie policja z prośbą o fachową ocenę jednego takiego wypadku. Jeśli jednak przestrzegasz zasad prawidłowego użytkowania i posiadasz magnesy dobrej jakości, to użytkowanie magnesów jest całkowicie bezpieczne, często bezpieczniejsze od mocowania w imadłach lub podnoszenia za pomocą lin.

Wspomniał Pan o certyfikatach i zasadach bezpieczeństwa. Czyli certyfikacje i testowanie znajdą również odzwierciedlenie w cenie?

Zgadza się. W Walmag sprawdzamy wszystko w trakcie produkcji, na początku, a także na końcu. Mamy wysokie wymagania wobec naszych dostawców, a także pracowników, właśnie dlatego, że chcemy produkować magnesy wysokiej jakości. Starannie sprawdzamy każdy wyprodukowany magnes, wydajemy indywidualny certyfikat dla magnesów podnośnikowych, gwarantujący podany udźwig. Wielu producentów w ogóle tego nie oferuje.

Jakie inne komplikacje mogą wystąpić, jeśli firma zakupi tanie magnesy do produkcji?

Nikt nie będzie zadowolony, jeśli zakupione rozwiązanie nie działa prawidłowo lub na początku wprawdzie działa, lecz źle wykonany magnes zużyje się niezwykle szybko i przestanie działać. To miło, gdy uda się zaoszczędzić na magnesie kilkadziesiąt tysięcy, jednak gdy później nagle magnes zepsuje się, gdy akurat kończysz zlecenie warte kilkaset tysięcy, to już nie będzie tak miło. Ile zaoszczędzisz, jeśli z magnesu poniżej marginesu bezpieczeństwa odpadnie ładunek i uszkodzi się, ewentualnie zniszczy drogie wyposażenie warsztatu, maszynę lub, w najgorszym przypadku, spowoduje uszczerbek na zdrowiu?

Kolejną niedogodnością jest słaba lub żadna obsługa klienta. Słabej jakości magnes zepsuje się i nie wyegzekwujesz naprawy ani wymiany. Czasami firmy zwracają się do nas o pomoc w takich sytuacjach.

I pomożecie?

Staramy się, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na przykład mieliśmy klienta, który wyposażył poprzeczkę w 10 magnesów do podnoszenia ładunków o udźwigu 500 kg, z zamiarem podnoszenia za pomocą tego amatorsko wykonanego systemu magnetycznego dwunastometrowych blachy o masie 4 ton. My dostarczylibyśmy tak duży system magnetyczny w cenie ok. 1,5 mln CZK, a klient pomyślał, że da radę wykonać go sam za około 100 000 CZK. Oczywiście bez fachowej porady i niezbędnych obliczeń siły magnetycznej (i innych sił fizycznych działających na magnesy podnoszące ładunki). W ogóle to nie działało, blachy się wyginały i zawsze odpadały z magnesów. Klient chciał zaoszczędzić, a zamiast tego wyrzucił w błoto 100 000 CZK.

Dziękujemy za wywiad! Czy chciałby Pan na koniec dodać coś jeszcze na temat jakości magnesów?

Chciałbym jeszcze wspomnieć o aspektach, takich jak ekologia, dbałość o pracowników, poziom wynagrodzeń, podatki, itp. Prawdą jest, że w cenie niektórych magnesów z Chin w kraju nie kupimy nawet materiałów. Jeśli więc ktoś myśli także o skutkach społecznych swojej działalności gospodarczej, to może to być kolejny argument przemawiający za nabyciem uchwytów magnetycznych i magnesów podnośnikowych od czeskiego producenta.